Okna v autě vydrží čistá 6 měsíců a voda bude plynule stékat. Návod zde
adbz.cz » Hobby » Okna v autě vydrží čistá až 6 měsíců a voda bude plynule stékat: Aviváž jako náhrada tekutých stěračů

Okna v autě vydrží čistá až 6 měsíců a voda bude plynule stékat: Aviváž jako náhrada tekutých stěračů

Může se to zdát opravdu zvláštní. Podle mnoha ohlasů se vám ovšem díky aviváži skutečně zlepší viditelnost z auta přes čelní sklo. A to hlavně během deště.

Výhled z auta přes čelní sklo
Zdroj fotografie: Pixabay

Postup pochází z YouTube kanálu Smart Fox a mnoho motoristů následně velmi mile překvapil. Kdo by totiž věřil, že aviváž se hodí nejen na prádlo, ale i na čelní sklo auta? Je fakt, že je potřeba trochu přípravy a nejde jen o to nalít na sklo obsah lahve, kterou máte někde v koupelně. Je na místě připomenout, že viditelnost přes čelní sklo je základním faktorem bezpečné jízdy jakýmkoli vozidlem. Každý trik v tomto směru je tudíž velmi vítán.

Aviváž proti vodě

V první řadě čelní sklo vozu důkladně umyjte. Pak na měkký hadřík naneste jen trochu aviváže a celé sklo jí přetřete. Několik minut počkejte a pomocí zcela suchého hadříku sklo pečlivě vyleštěte. Právě tyto kroky vám zajistí, že se během deště nebudou na skle vytvářet kapky. Voda bude naopak plynule stékat po celé ploše a nikde se nezasekne.

Finta pro hravé vyčištění oken

Pak je tu ještě postup, se kterým vám jednou vyčištěná skla auta vydrží bez nečistot i 6 měsíců. Opět vám pro výborné výsledky bude stačit jakákoli běžná aviváž. Základní poměr je na jedno víčko plné aviváže 4 víčka vody, ale můžete si připravit libovolné množství. V roztoku navlhčete hadřík a umyjte jím všechna okna vozu. Budete nejspíš sami překvapeni, jak snadno zmizí veškerá nečistota, ani pak povrch nemusíte zdlouhavě leštit.

domaci uklid
Zdroj fotografie: Pixabay

Stačí jen sklo utřít hadříkem do sucha, ideální je na to utěrka z mikrovlákna. I po umytí bude pak aviváž spolehlivě chránit sklo před prachem. Okna vám tak vydrží čistá hodně dlouhou dobu.

Další nečekané možnosti aviváže

Taky se vám stalo, že jste zrovna utřeli někde prach, a hned ho vidíte usazovat se zpátky na nábytku? Nebo je to ještě horší a oblíbené dřevěné kusy ztratily svůj původní lesk? V obou případech vám opět pomůže běžná aviváž, i když to zase bude vypadat divně. Krom toho, že ochrání nábytek před prachem, bude váš domov krásně a jemně provoněn.

Proč je tak efektivní proti prachu a dalším nečistotám? Aviváž totiž obsahuje silikon, který pokrývá veškerý povrch ochranným filmem. Ten navíc dodává materiálu tolik chtěný lesk. Aviváž je také výborným antistatickým prostředkem, proto takový efekt proti prachu. Výhodou je, že ji potřebujete jen naředit vodou, nanést na suchý hadřík a povrchy důkladně otřít.

I proti mastným otiskům

Nemusíte mít zrovna ruku od kuchyňského oleje. Lidská kůže je mastná zcela přirozeně, proto necháváme všude otisky prstů, i když nejsou zrovna vidět. Jestli si však nevíte rady s odolnými skvrnami, naneste na problematické místo opět právě aviváž. Nechte ji několik minut působit, pak už jen povrch vyleštěte suchým hadrem. Aviváž vám takto pomůže i se skleněnou výplní dveří, a hlavně po ní nezůstanou žádné šmouhy. Poradí si nejen s hladkými povrchy, ale i s drsnějšími, které se kvůli této textuře hůře čistí.

Spolu s alkoholem

Ještě lepšího výsledku než se samotnou aviváží dosáhnete, pokud ji smícháte s alkoholem. Konkrétně 2 odměrky aviváže a 2 odměrky alkoholu smíchejte v nádobě o objemu 1 litr. Objem dolijte destilovanou vodou, roztok je výborný na mytí podlah místo běžného saponátu. Veškeré podlahy se budou perfektně lesknout, prach vás na dlouhou dobu přestane trápit, nemluvě o příjemné vůni. Vynikající i proti pachu domácích mazlíčků.