Za parkování u domu hrozí pokuta až 75 000 Kč. Odvolání nepomůže

Parkování může být mnohdy náročné, a to zejména pokud žijete v rušném městě. Mnozí si také neuvědomují, že při něm hrozí vysoké pokuty.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ať už se chystáte zaparkovat ve městě nebo na vesnici, ale ne na svém pozemku, měli byste být maximálně opatrní. Podle zákona vám totiž mohou být při nesprávném odstavení automobilu uděleny vysoké pokuty – a to zejména pokud se rozhodnete stát na zeleni (i kdyby pouze jedním kolem). Takový přestupek může být řešen strážníkem pokutou ve výši 50 000 Kč na místě nebo až 75 000 Kč ve správním řízení. 

Parkování vás může přijít draho zejména ve městech 

Zaparkovat ve městě může být opravdu náročný úkol, který vám dokáže zabrat celé dopoledne. Pokud se do takové situace dostanete, pokuste se nejprve najít místo určené pro automobily, kde váš vůz zůstane v bezpečí. V případě, že jsou všechna parkoviště plná, je důležité být při opuštění auta obzvláště na pozoru. Stačí totiž, aby jedno kolo stálo na pozemku někoho jiného nebo na trávníku a viděl vás při tom strážník.

Pokud by taková situace nastala, pak se můžete dostat do velkých problémů. Nejde ani tak o to, že jste na cizím pozemku, ale zda se na něm nachází trávník. V takovém případě se totiž dle Lidovek jedná o zábor, za který hrozí pokuta ve výši 50 000 Kč – případně až 75 000 Kč, tedy pokud by se řidič dopustil stejné chyby opakovaně. Je také důležité poznamenat, že podobně tomu může být i u pozemku, kde se namísto trávy nachází pouze uježděná hlína.

Auto iZdroj fotografie: Depositphotos
Za parkování na zeleni hrozí pokuta až 75 000 Kč.

Více se vyplatí zastavit na zákazu 

I v takovém případě se však může jednat o „travnatý pozemek“. Záleží především na tom, zda a jak je plocha pozemku vedená v katastru. Pokud se tedy chcete vyhnout případným problémům a zbytečně nepřijít o peníze, snažte se za každou cenu parkovat na asfaltu. I kdyby nebylo místo, vyplatí se zastavit na zákazu stání a obdržet pokutu 2 000 Kč, než nechat vůz na kousku zeleně, a připravit se tak o desítky tisíc korun. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články