Zářivě bílého prádla lze dosáhnout jednoduše a levně i bez použití bělidel
adbz.cz » Hobby » Pokojská se podělila o účinný trik pro zářivě bílé prádlo bez použití bělidel a jiných chemických látek

Pokojská se podělila o účinný trik pro zářivě bílé prádlo bez použití bělidel a jiných chemických látek

Jednoduché, rychlé a především účinné rady a tipy, jak mít opět zářivě bílé prádlo bez šedých tónů nebo nažloutnutí.

beleni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ručníky, utěrky i ložní prádlo a oblečení mohou časem ztratit svou krásně bílou barvu. Mají totiž velmi často tendenci snadno zešednout nebo nažloutnout či dokonce zrůžovět. Existuje však několik rychlých, levných a především účinných způsobů, jak jim vrátit jejich zářivě bílou barvu. Pokojská z prestižního hotelu se podělila o své tajemství, jak vždy dosáhnout zářivě bílého a na dotek jemného prádla. Jak tedy na to?

Utěrky i ložní prádlo opět jako nové

Návod na nádherně bílé, měkké a jemné utěrky, ložní prádlo ale i oblečení a ručníky je vskutku jednoduchý. Budete potřebovat pouze několik základních prostředků a můžete se pustit do práce. Výsledek je pak okamžitý. Co tedy bude k bělejšímu prádlu potřeba?

ciste rucniky
Zdroj fotografie: Depositphotos
  • zhruba 3 l vroucí vody
  • 2 polévkové lžíce olivového oleje
  • 1 polévková lžíce jedlé sody
  • 100 g pracího prášku
  • 2 polévkové lžíce soli

Pokud máte vše potřebné, postup je velmi jednoduchý. Stačí pouze smíchat všechny ingredience a nechat je rozpustit ve vroucí vodě. Poté celou směs přelijte do většího hrnce, do kterého také namočíte prádlo, a vše necháte na mírném ohni povařit zhruba 5 minut. Pozor však na možné připálení látky. Prádlo nechte vychladnout a následně ho vyperte běžným způsobem v pračce. Výsledkem bude mnohem bělejší prádlo, které bude vypadat zase jako nové.

Již žádné nepříjemné osušky

Pokud vás kromě zešedlého nebo zežloutlého prádla, které dávno ztratilo svoji bělost, trápí také tvrdé a nepříjemně škrábající ručníky, řešení existuje i pro ně. Opět se jedná o velmi jednoduchý, rychlý a především levný proces, po kterém budou vaše ručníky jemné a měkké. Potřebovat budete pouze kyselinu citrónovou.

rucniky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tuto kyselinu stačí jednoduše rozpustit v horké vodě, přibližně v poměru 2:5. Doporučuje se použít větší lavor, do kterého poté vložíte ručníky a necháte je přes noc nasáknout. Poté je opět stačí vyprat a máte vystaráno. Pro ještě lepší výsledek můžete přidat zhruba dvě polévkové lžíce kyseliny citrónové také do pračky před praním. Tím se rovněž pročistí i pračka a ručníky budou nádherně jemné, měkké a voňavé. Takže se jedná nejen o skvělý účinek, ale hned o 2v1.

miminko v rucniku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Další skvělé rady pro čisté a bělejší prádlo

Kromě těchto účinných metod, jak dosáhnout bělejšího a jemnějšího prádla, existuje také celá řada dalších osvědčených rad a tipů pro řešení tohoto problému. Ty jsou nejen stejně užitečné, ale také rychlé a šetrné jak k přírodě, tak k vaší peněžence. Vyzkoušejte proto kterýkoliv z nich a s výsledkem budete nadmíru spokojeni.

bile pradlo
Zdroj fotografie: Depositphotos
  • Jedlá soda – jedním z nejúčinnějších bělicích a čisticích prostředků pro dosažení zářivě bílého a jemného prádla je obyčejný kuchyňský pomocník, kterého známe pod jménem soda bikarbona nebo také jedlá soda. Stačí nechat prádlo odmočit v roztoku jedlé sody a vody a poté ho klasicky vyprat – výsledek vás jistě potěší.
  • Aspirin – není lék, jako lék – aspirin vám pomůže nejen zatočit s bolestí hlavy, ale také s našedlým nebo zežloutlým prádlem, které již postrádá svoji bělost. Stačí pouze v lavorku s vodou rozpustit 5 tabletek aspirinu, namočit do této směsi na několik hodin prádlo a poté je vyprat. Výsledek bude prádlo bělejší, než byste čekali.
jablecny ocet 1
Zdroj fotografie: Depositphotos
  • Ocet – dalším vychytaným trikem pro bělejší a jemnější prádlo je také ocet, který je díky svým čisticím, dezinfekčním a antibakteriálním vlastnostem hojně využíván v celé domácnosti. Prádlo totiž nejen krásně zjemní a vybělí, ale zbaví ho také zápachu a bakterií uložených ve vláknech. K tomu budete potřebovat pouze jeden nebo dva hrnky octu v lavoru s vodou a prádlo bude jako nové.
  • Vroucí voda s citronem – podobně jako kyselina citronová i obyčejná vroucí voda s několika kolečky citronu dělá s prádlem hotové zázraky. Po hodině máčení prádla v tomto roztoku a po jeho následném vypraní uvidíte, že i opravdu starý kousek prádla může opět zářit bílou barvou jako dřív.

Zdroj: Housekeeping