V zimě pěstuji okurky na parapetu. Jsou dokonce chutnější než ze zahrady
adbz.cz » Hobby » Pěstování okurek v zimě aneb I z parapetu se dá získat slušná úroda

Pěstování okurek v zimě aneb I z parapetu se dá získat slušná úroda

I v zimě si můžete vychutnat přísun čerstvých okurek. Stačí pro ně vybrat vhodný parapet a dodržovat určitá pravidla. Vyzkoušejte tuto jednoduchou metodu také.

okurky pestovani okno klika
Zdroj fotografie: iStock

Chuť čerstvě sklizených a vlastními silami vypěstovaných okurek se s chutí kupované zeleniny nedá srovnávat. Přestože podzimní dny nejsou k venkovnímu ani skleníkovému pěstování příliš ideální, můžete si je poměrně snadno vypěstovat i na okenním parapetu. Stačí se řídit osvědčeným postupem a dopřát rostlinám tu nejlepší péči. Podle serveru Farms Desigus x Pro jsme truhlík s okurkami umístili i na parapet v redakci a čekáme, jak to dopadne.

Vyberte vhodný druh okurek

Než se do samotného výsevu a pěstování pustíte, zaměřte se na výběr vhodné odrůdy. Kvůli nepřítomnosti opylovačů je nutné zvolit taková semena, jejichž rostliny dokážou plodit i bez nutnosti opylení. Nezapomeňte, že dny jsou kratší a teploty výrazně nižší, proto vybírejte odrůdy vhodné do chladnějších oblastí, která tato kritéria zpravidla splňují.

Jak pěstovat okurky na parapetu

Vypěstovat si vlastní zásobu této šťavnaté a křupavé zeleniny lze provést hned několika způsoby. Můžete k tomu využít květináče či truhlíky, nebo si vyrobit vlastní miniskleníky z plastových láhví, o nichž jsme již dříve psali v článku na ADBZ. Důležité je, abyste pro rostliny vytvořili ty nejlepší životní podmínky a zajistili jim téměř nadstandardní péči. O své zkušenosti se s námi podělila i naše čtenářka Šárka M. z Životic: ,,Okurky pěstuji na parapetu už několik let. Přes zimu je úroda menší, ale rozhodně to stojí za to.”

Jak o okurky pečovat

Pro jejich pěstování vybírejte parapet, kde budou mít rostliny dostatek světla a tepla a zároveň budou chráněny před průvanem. Pěstební nádobu naplňte velmi úrodným a dobře propustným substrátem, který bude umožňovat přísun vzduchu ke kořenům i odtok přebytečného množství vody, jehož zadržování by mohlo způsobit hnilobu kořenů nebo vznik plísní. Rostliny pravidelně zalévejte odstátou vodou o pokojové teplotě a nezapomeňte na jejich hnojení.

sazenice okurek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podle internetové stránky Peski Admin je používání vhodných hnojicích směsí pro úspěšné pěstování okurek v domácích podmínkách naprosto klíčové. K tomuto účelu lze využít i suroviny z domácnosti. Velmi výživná je zálivka z kurkumy – stačí lžičku tohoto koření rozpustit v litru teplé vody. Kromě kurkumy lze použít i hořčičný prášek, jak jsme radili v článku na ADBZ.