Nový trend, který vám dovolí pěstovat okurky na balkóně i parapetu. Nenáročné, rychlé a hlavně levné

Vynikající domácí okurky si vypěstujete i přesto, že nemáte vlastní zahrádku. Zasadit si okurky můžete na balkóně nebo parapetu. Je to velmi jednoduché.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Domácím okurkám se prostě nic nevyrovná. S tímto jednoduchým trikem si můžete vlastní okurky vypěstovat kdekoliv. Čím dál více lidí se zase navrací k pěstování vlastního ovoce a zeleniny, přestože je jednodušší jít do obchodu a koupit si, na co máte chuť. Domácí je prostě domácí a na chuti je to opravdu znát. Zabere to sice více času a musíte se často potýkat s nejednou nástrahou, ale sklizeň pak stojí za to. A okurková sklizeň je vždy lepší větší, než menší.

Co budete na výsadbu okurek potřebovat

Výsadba okurek na parapet není vůbec složitá a potřebujete k tomu jen pár věcí. Připravte si plastové láhve o objemu 5 l, půdní směs na zeleninu, semínka okurek a fólii. Vyberte si vhodné místo k práci, kde vám rozsypaná zemina nebude vadit a bude se snadno uklízet. A můžete se do toho pustit. Do pětilitrových láhví můžete zasadit až pět rostlinek okurek, do láhve o objemu 1,5 litru pouze jednu rostlinku.

Horní třetinu láhve odřízněte a do dna propíchněte několik otvorů, aby voda, kterou budete okurky zalévat, měla kam odtékat. Následně láhev z vnější strany obalte potravinářskou fólií, tím zabráníte pronikání slunečních UV paprsků až ke kořínkům okurek. Pak ji naplňte připravenou zeminou, ale ne až po okraj, nechte pár cm od horního okraje volných.

Před výsadbou nechte okurky vyklíčit

Semínka můžete před zasazením namočit do roztoku manganistanu draselného (1 g na 1 l vody) nebo ošetřit nějakým hnojivem. Takto ošetřená semínka zabalte do papírového ubrousku. Ubrousek se semínky vložte do misky a obalte potravinářskou fólií, do které propíchněte pár dírek. Za pár dní vyraší první klíčky a semínka můžete přesadit do připravené zeminy v láhvi.

iZdroj fotografie: Piqsels

Jakmile okurky přesadíte, přikryjte láhev dříve odříznutou částí. Vytvoříte tím pro okurky skleníkové podmínky. Okurky mají rády teplo a vlhko. Nenechávejte je v průvanu. Jakmile se objeví první lístek, okurky zastřihněte. Další prořezávání proveďte nad pátým nebo šestým listem a dále postupujte po dalších dvou listech.

Inspirace na zaštipování okurek

Zdroj: GrowingAGreenerWorld

Kde okurky pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články