Vypěstovat si vlastní kiwi se dá i v Česku. Ideální doba pro výsadbu je jaro

Plody kiwi jsou oblíbeným exotickým ovocem, které mají rádi děti i dospělí. S trochou péče není těžké vypěstovat vlastní rostlinu a pochutnat si na vlastní lahodné úrodě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato rostlina vyniká exotickým zjevem a výjimečně sladkou chutí svých plodů, které se staly součástí obvyklé nabídky většiny supermarketů. Existuje několik odrůd a druhů kiwi, které potřebují rozdílné podmínky pro růst i pěstování. Můžete si proto vybrat, jaký typ by nejvíce vyhovoval vám a podmínkám vaší zahrady. Pěstování kiwi patří mezi složitější zahrádkářské dovednosti, a vyžaduje proto trochu zkušeností. Avšak ani tak se ničeho nelekejte a pusťte se směle do díla.  

Kolik druhů kiwi existuje

V základě existují dva druhy rostlin kiwi. Jeden je exotičtější a teplomilný, druhý se hodí spíše do chladnějších oblastí. Oba pochází z mírných oblastní jihozápadní Číny a pro svůj původ jsou v angličtině známy jako „čínský angrešt“. Počátkem 20. století byly tyto rostliny exportovány do Evropy, USA a na Nový Zéland, kde se dnes pěstuje naprostá většina kiwi. Rozlišujeme tedy obyčejné kiwi (Actinidia deliciosa), jež produkuje známé chlupaté, hnědé plody, a odolné kiwi (Actinidia arguta), které pochází spíše ze severní Číny a snese i chladnější počasí. 

Odolné kiwi má zelené plody a pěstuje se především pro své pestrobarevné listy. Oproti svému teplomilnému příbuznému je schopno přežít dokonce i teploty mírně pod nulou.  Přesto je lepší pěstovat oba typy v oblastech, kde je vegetační období alespoň 200 dní bez mrazu. Ideálním časem pro výsadbu kiwi je tedy jaro, respektive doba po odeznění posledních mrazíků. Vyberte velmi slunné místo v závětří, aby nedošlo k poškození rostlin, a nezapomeňte také na oporu, kterou rostliny budou během svého růstu potřebovat.  

Jak nejlépe pečovat o kiwi

Nejlepší je postavit pro oporu lián kiwi odolný mřížový systém, který je dostatečně podepře. Důležitý je také dostatek místa, protože k produkci kiwi plodů potřebujete samčí i samičí rostliny. Samčí rostlina vytváří květy, zatímco ta samičí pak květy, ale hlavně plody. Budete potřebovat jednu samčí rostlinu na šest samičích rostlin zasazených v rozmezí 3 až 5 metrů. Sázejte je vždy tak hluboko, aby byly zakryty celé kořeny rostliny. Pokud by byly moc dlouhé, nebojte se je zkrátit.  

Vlastní úroda lahodného kiwi iZdroj fotografie: Depositphotos

Věnujte své rostlině patřičnou péči. V létě při nejvyšších teplotách potřebuje pravidelnou zálivku a nic nezkazíte jarním přihnojením. Vynechat můžete jen první rok, ten ale věnujte opravdu pevné opoře rostliny. Postranní výhonky bez květu pravidelně stříhejte ještě před vykvetením.

Co ještě vědět o kiwi

V chladných oblastech mohou stonky kiwi každým rokem odumřít. Před zimou je proto musíte odstranit a rostliny zamulčovat listím nebo trávou.  Kiwi lze také snadno množit. Můžete použít semínka z plodů nebo řízky, které jste odebrali během léta. V každém případě se nejedná o nic složitého a s trochou péče se během několika let budete těšit ze své první úrody vlastních kiwi.

Zdroj: Almanac
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články