Řešení bytové krize? Takhle vypadá plnohodnotná budova, k jejíž montáži potřebujete pouze několik hodin času, 230 tisíc korun a klíč

Po celém světě je častým zvykem smát se levnému čínskému zboží. Pokud jde ovšem o pohodlný domov za pouhých 230 000 Kč, pak není příliš prostor pro vtipy.

i Zdroj fotografie: S vědomím PAO
i Zdroj fotografie: S vědomím PAO
i Zdroj fotografie: S vědomím PAO
i Zdroj fotografie: S vědomím PAO
i Zdroj fotografie: S vědomím PAO
i Zdroj fotografie: S vědomím PAO
i Zdroj fotografie: S vědomím PAO
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Kancelář lidové architektury (PAO) sídlící v Pekingu navrhla unikátní dům složený z několika prefabrikovaných panelů. Malá skupinka lidí tak může snadno sestavit stěny i střechu, a to vše během několika hodin. Stačí k tomu jen šestihranný klíč. Neobvyklou budovu nazvali vývojáři Plugin House, přičemž je nejvhodnější pro rozšíření stávající obytné struktury. Prvním kupcem byla dívka, jež se chtěla usadit na dvoře svých rodičů.

S patrem i dostatkem světla

Kompaktní dům s rozlohou 27,8 metru čtverečních vypadá na pozadí okolních chátrajících budov velmi působivě. Stojí navíc méně než maličké buňky ve výškových domech, kterých jsou čínské metropole plné. Jeho sestavení není o nic náročnější než složení obyčejné skříně. Obytná část sestává ze dvou úrovní. V kuchyni jsou všechny domácí spotřebiče potřebné pro pohodlí a velká okna propouští dovnitř dostatek světla.

Tím je snížena potřeba umělého osvětlení a energie. Lokalita nenabízí centrální kanalizaci, dům je proto vybaven kompostovací toaletou a malou sprchou. Na střeše je i prostorná terasa, která nabízí působivý výhled do okolní městské krajiny. Popularita takovýchto kompaktních struktur v budoucnu ještě poroste. Volného prostoru pro stavbu tradičních domů je totiž stále méně, přitom populace neustále roste.

Modulární domácnosti na vzestupu

Další možností jsou modulové domy, které jsou oblíbenou variantou klasických dřevostaveb a rodinných domů obecně. Stále větší počet lidí totiž objevuje kouzlo těchto menších domků a oceňuje hlavně rychlost realizace. Také jsou příjemně překvapení často menší pořizovací cenou. Modulární domky ovšem nemusí být jen malé stavby. Stejně tak mohou sestavením více částí vzniknout rozlehlé komplexy i luxusní sídla.

iZdroj fotografie: S vědomím PAO

V základu jde pořád o domy kontejnerového typu, které se dají sestavit z jednotlivých dílů. Ty jsou vždy vyrobeny předem v suchém prostředí ve výrobní hale. Zahrnují vnitřní vybavení a elektrické i další rozvody. Po zhotovení jsou převezeny na konkrétní stavební pozemek a sestaveny dohromady. To už trvá obvykle jen několik hodin – v závislosti na rozsahu a komplexnosti stavby. Hlavní výhodou je cena a variabilita.

Jakou máte zkušenost s modulárními domy?

Zdroj: HomeBuilding

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články