Ve vedrech dejte pozor, aby pes nedostal úžeh nebo úpal | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Ve vedrech buďte na své mazlíčky obzvlášť opatrní. Toto musí vědět každý páníček, jinak může jeho pejsek zemřít

Ve vedrech buďte na své mazlíčky obzvlášť opatrní. Toto musí vědět každý páníček, jinak může jeho pejsek zemřít

Nezapomínejte v horkých letních dnech na své čtyřnohé mazlíčky. Mohou dostat úpal z vedra i úžeh z pobytu na slunci podobně jako člověk. Předejděte mu.

pejsek v trave
Zdroj fotografie: iStock

Sluneční paprsky a horko, na které se celou zimu každý těší, jsou ideální, pokud můžete lenošit u vody. Jakmile ale musíte být doma nebo v práci, nezapomínejte hodně pít a ochlazovat se.
To samé platí i pro čtyřnohé domácí mazlíčky. Velká vlhkost vzduchu, horko a špatné větrání totiž mohou způsobit přehřátí organismu a úpal u člověka stejně jako u psa. Pobyt na slunci pak úžeh.

Nenechávejte psa v autě ani pár minut

Někteří majitelé jsou zvyklí nechávat psa v autě, zatímco si jdou třeba na nákup. Ale v létě, kdy venkovní teploty přesahují hranici 30 stupňů Celsia, je ve vozu horko mnohem větší. Stačí jen pár minut, a v důsledku přehřátí organismu může pes dokonce i zemřít. Nejvíce ohrožení jsou štěňata, starší psi a plemena se zploštělým čenichem jako jsou pekinézové, mopsi nebo buldočci.

Obezřetní buďte, i když své psy necháváte v parných dnech doma, když jdete do práce. Měli by být ve větrané místnosti a mít dostatek vody. Rozhodně je nezavírejte na balkonech, kde není stín. I když vyrazíte se svým čtyřnohým kamarádem k vodě, vezměte mu misku, vodu a zajistěte, aby nebyl dlouho na přímém slunci.

pes pije fonatana
Zdroj fotografie: Depositphotos

Venčení omezte na ráno a večer

Při venčení ve vedrech nenuťte psa příliš běhat. Obzvlášť věnujte pozornost těm s plochým čumákem, hustou srstí, starým psům, březím fenám nebo plemenům, která mají sklon k obezitě a dýchacím či kardiovaskulárním problémům. Bude lepší, když je vyvenčíte brzy ráno nebo pozdě večer, kdy teplota venku klesne. Vycházky omezte na několik minut a bude-li to možné, nedávejte psovi košík, který jim ztěžuje dýchání.

Příznaky úpalu a úžehu u psů

 1. Pes je neklidný a nervózní. Může se i třást.
 2. Namáhavě dýchá a může být dušný.
 3. Nadměrně začne slinit.
 4. Má nestabilní chůzi, může vrávorat.
 5. Puls a srdeční tep má slabý.
 6. Sliznice očí a dásní se zbarví dočervena.
 7. Mohou se objevit záchvaty, zvracení a ztráta vědomí.
pes civava voda leto
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile pozorujete u psa některý z těchto příznaků, poskytněte mu neprodleně první pomoc. Pokud tělesná teplota stoupne nad 41 stupňů Celsia, mohou mu začít selhávat orgány a hrozí mu i smrt.

 1. Psa okamžitě přemístěte na místo, kde nesvítí slunce.
 2. Ochlaďte mu srst vodou, ale nesmí být ledová, začněte u krku a hlavy.
 3. Dejte mu napít studenou vodu.
 4. Na hlavu a krk mu přiložte ledový obklad.
 5. Masírujte mu tlapky, aby se zlepšil krevní oběh.
 6. Měřte mu teplotu každých 5 až 10 minut.
 7. Pokud teplota neklesá, zavolejte okamžitě veterináře.
 8. I když teplota klesne, poraďte se s veterinářem, může psa prohlédnout a doporučit léky.

Jaké zkušenosti máte s úpalem a úžehem u psů?

Zdroj: TheSprucePets