Elixír probiotických vitamínů za pár korun. Výroba domácího kefíru vyžaduje pouze hrnec a mléko

Patříte mezi zákazníky, kteří se často objevují u regálu s kefíry? Odhalte tajemství výroby domácího kefíru, který skvěle chutná a patří mezi zdraví nejprospěšnější mléčné poklady.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Kefír je bohatý na vitamíny, minerály a esenciální aminokyseliny. Jeho síla tkví v podpoře energie, posílení imunitního systému, léčbě zánětů, regulaci krevního tlaku a inhibici rakovinotvorného růstu. Dokáže zlepšit trávení a je snadno stravitelný, což ocení i ti s laktózovou intolerancí. Domácí výroba kefíru je nejen ekonomická, ale i zábavná a přínosná pro vaše fyzické i psychické zdraví. Tak proč nezačít už dnes?

Metody výroby domácího kefíru

PET láhev a nepasterizované mléko

První metoda je tak snadná, že k ní potřebujete pouze prázdnou PET láhev a nepasterizované mléko. Jak uvádí Blesk, stačí mléko nalít do láhve, nechat uzávěr mírně pootevřený a umístit láhev do prostředí s teplotou kolem 20°C na 24 hodin. Následně přemístěte láhev do chladnějšího prostoru s teplotou 12 až 16°C na dalších 24 hodin. Nakonec ji uložte do ledničky, kde by měl kefír dosáhnout dokonalosti. S délkou skladování se chuť stává intenzivnější. Při použití pasterizovaného mléka je nutné přidat očkovací kulturu, jako je trocha kupovaného kefíru.

Kefírová zrna na dřevěné lžíci
iZdroj fotografie: Depositphotos
Kefír posiluje imunitní systém a podporuje trávení díky obsahu živých kultur, vitamínů a minerálů.

Kefírová zrna

Druhá metoda využívá kefírových zrn, která jsou symbiotickou směsí bakterií a kvasinek. Tato kultura připomínající květák je dostupná online nebo v obchodech se zdravou výživou. Pro výrobu umístěte asi tři polévkové lžíce zrn do sklenice o objemu 750 ml a přidejte 500 ml mléka. I v tomto případě je lepší použít nepasterizované mléko. Sklenici zakryjte pečicím papírem a nechte stát při pokojové teplotě, přičemž obsah občas promíchejte dřevěnou vařečkou. Kov by do styku s kefírem přijít neměl. Po 24 hodinách kefír přeceďte přes umělohmotný cedník a zrna opět použijte. V případě oddělení syrovátky stačí kefír jednoduše promíchat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články