Žmolky na oblečení zmizí během 5 minut: K jejich odstranění poslouží obyčejná žiletka

Každé oblečení začne po čase jevit známky obnošení. Vlivem praní se na něm vytváří žmolky a vyniknou také nachytané chloupky. Zbavit se jich však jde jednoduše.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro někoho je to drobnost, na kterou nedbá, jiný nemůže tyto vady na oblečení vystát. Mnoho tkanin se postupem času opotřebovává a uvolněná vlákna se začnou smotávat do nevzhledných žmolků. Nakonec se musíte s oblíbeným kouskem rozloučit, protože vady na tkanině jsou tak viditelné, že si jej už nemůžete obléct. Zkuste dát starším kusům oblečení druhou šanci a nevzhledných žmolků a nachytaných chloupků je zbavit.

Holicí žiletka

Před tím, než se pustíte do odžmolkování, rozmyslete si, o jaký typ tkaniny jde. Co se týče svetrů, na kterých se začnou tvořit žmolky a z vláken trčí jemné chloupky, pak je nejlepší metodou, jak se jich zbavit, obyčejná holicí žiletka. Svetr dejte na rovnou plochu a snažte se jej v místě, kde používáte žiletku, co nejvíce natáhnout. Žiletkou přejíždějte odshora dolů. Uvidíte, jak se všechny žmolky a chloupky odstraní.

Vypraný kapesník se dá z oblečení snadno odstranit: Když není sušička, pomůže kousek izolepy

Kostka pemzy

Žiletku můžete použít i na bavlněná trička, vždy však mějte tkaninu napnutou a začněte opatrně, abyste látku ostrou žiletkou neprořízli. Další metodou na odstranění žmolků je pemza. Její hrubý povrch pomáhá odstranit žmolky, ale neměla by se používat na příliš jemné tkaniny. Látku opět dobře natáhněte a přejeďte po ní pemzou. Je to osvědčený trik na odžmolkování tkaniny, ale zpočátku postupujte velmi jemně a přesvědčte se, že daná tkanina snese hrubost pemzy.

Gumové rukavice

I rukavice z gumové pryže mají překvapivě schopnost odstranit žmolky a chloupky z oblečení. Natáhněte si je, jemně je navlhčete a přejeďte s nimi po tkanině. Pryž vytváří statickou elektřinu, která na rukavice přitáhne všechny nežádoucí částice. Na obdobném principu funguje i gumový kartáč na žmolky. Vyzkoušet můžete také hrubou stranu houbičky na nádobí, která také dokáže drobné žmolky a chloupky sebrat.

druhy pemzy iZdroj fotografie: Freepik
Kámen pemza na stole v několika podobách

Lepící válečky

Válečky s lepivou vrstvou by neměly chybět na žádném botníku. Před odchodem z domu zajistí finální úpravu oblečení. Zachytí se na nich jak chloupky a nečistoty, tak i drobné žmolky. Podobně bude fungovat i lepicí páska, pokud váleček nemáte po ruce. Metody odstraňování žmolků můžete kombinovat podle typu tkanin a zkoušet, která na vybrané oblečení působí nejlépe. Vždy však proveďte test na malém kousku tkaniny, abyste ji nepoškodili.

Jaká metoda se vám na odstranění žmolků nejlépe osvědčila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články