Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě
Nechte svou orchidej vykvést do krásy pomocí této výživné zálivky. Po tomto přípravku bude vaše pokojová rostlina plná nádherných, barevných a zdravých květů.
Obsah
Přestože orchidej patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, je také zároveň poměrně náročná na pěstování. I tak si tuto krásku dokáže vypěstovat i úplný začátečník, když bude dodržovat určitá pravidla. Pokud jí zajistíte tu nejlepší péči a ideální životní podmínky, stane se dokonalou ozdobou vaší domácnosti. Po této zálivce vám zaručeně nádherně rozkvete.
Jak pečovat o orchidej
Tajemství úspěšného pěstování orchideje spočívá v jejím správném umístění. Tyto rostliny milují světlo, ale nesmí být vystaveny přímým slunečním paprskům. Bude se jim tak skvěle dařit poblíž okna, ale ne v průvanu. Ideální teplota by se měla pohybovat okolo 20 °C. V zimě by pak neměla klesnout pod 10 °C. Květináč naplňte vhodným substrátem, který zabrání zadržování přebytečné vody.
Jak správně orchidej zalévat
Bez vody se žádná rostlina neobejde. Důležitou roli ale hraje správné množství. V přirozeném prostředí orchideje rostou v deštných pralesech, proto vyžadují opravdu velkou vlhkost. To však neznamená častou a vydatnou zálivku. Naopak podmáčené podloží a zadržování velkého množství vody vede k uhnívání kořenů. Na dně květináče proto musí být drenážní otvory.
Co dělat, aby orchidej kvetla
Pokud se vaše pokojovka ke kvetení příliš nemá, lze tento proces podpořit vhodnými přípravky. Namísto toho, abyste kupovali drahá speciální hnojiva, sáhněte raději po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení. Do mísy nalijte vodu o pokojové teplotě a přidejte trochu citronové šťávy. Orchidej vyjměte z květináče, zkontrolujte stav kořenů a vložte do připravené mísy s vodou alespoň na 30 minut.
Poté vyjměte a nechte přebytečnou vodu odtéct. Následně umístěte zpět do květináče. Tímto způsobem můžete orchidej pravidelně zalévat. Ponoření orchideje do čisté vody je mnohem bezpečnější způsob, jak rostlinu hydratovat, než nalévání vody do květináče, kde by mohla zapříčinit vznik plísní nebo odumírání kořenů.
Co dělat s plísní v květináči
Jakmile se na půdě v květináči objeví bílý povlak plísně, je potřeba starý substrát vyměnit za nový. Orchidej opatrně vyjměte a namočte do mísy naplněné vystydlou převařenou vodou obohacenou o 4 polévkové lžíce peroxidu vodíku. Ten zničí bakterie i spory plísní a zabrání hnilobě kořenů. Po několika minutách orchidej vyjměte, nechte okapat a vložte do připraveného květináče.