Před koncem varu nalijte do vývaru studenou vodu. Dělají to tak profíci
adbz.cz » Hobby » Ti nejlepší kuchaři nalijí do vroucího vývaru sklenici studené vody. Díky tomu nakonec zůstane čirý

Ti nejlepší kuchaři nalijí do vroucího vývaru sklenici studené vody. Díky tomu nakonec zůstane čirý

Vyzkoušejte také tento geniální trik a přidejte do vroucího vývaru sklenici studené vody. Výsledek vás zaručeně příjemně překvapí a jinak už jej nikdy vařit nebudete.

Vývar z masa
Zdroj fotografie: Pexels

Vývar patří mezi oblíbené pokrmy v mnoha domácnostech nejen pro svou vynikající chuť, ale taky velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Existuje přitom několik způsobů, jak si tento životabudič připravit co nejlepší a nejchutnější. Tajemství jeho čirého vzhledu spočívá v tomto jednoduchém triku. Díky němu bude vaše polévka vypadat a chutnat jako od profesionálů.

Jak připravit nejlepší vývar

Základním pravidlem, které je třeba za všech okolností dodržovat, je výběr surovin té nejvyšší kvality. Aby byla polévka opravdu tak prospěšná a lahodná, přidejte do ní jen tu nejlepší zeleninu a maso. Důležitou roli hraje také dodržování postupu při přidávání jednotlivých surovin. Jedině tak se do vývaru mohou uvolnit veškeré látky i aroma a výsledek bude opravdovým gurmánským zážitkem, na kterém si pochutnají i ty nejmlsnější jazýčky.

Na co si dát při přípravě vývaru pozor

Maso přidejte ještě ve chvíli, kdy je voda studená. Tímto způsobem předá vodě veškerou chuť a vůni. Sůl naopak přidávejte až úplně nakonec. Ve slané vodě se vůně a chutě dalších surovin neuvolňují. Nesnažte se proces vaření této polévky nějak uspíšit. Čím déle a pomaleji jej budete vařit, tím bude výsledek průzračnější a chutnější. Vznikající pěnu odebírejte pomocí lžíce. Po změknutí můžete maso vyjmout a vložit do vývaru zeleninu a další přísady, abyste je nerozvařili a nepřišli o žádoucí chuť.

Sbírání pěny z vývaru
Zdroj fotografie: Depositphotos
Tajemství dokonale chutného a čirého vývaru

Pokud se vám i přes dodržování veškerých těchto pravidel nedaří vývar nezakalit, pak byste rozhodně měli vyzkoušet tento jednoduchý, ale extrémně účinný trik. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je jedna sklenice studené vody. Tu stačí ve správný čas přilít ke zbytku surovin a zjemnit tak barvu uvařeného vývaru. Po dovaření zůstane vývar dokonale čirý – a přesně tak by měl vypadat.

V čem spočívá tajemství přidané vody

Tím, že do vývaru přilijete sklenici studené vody, snížíte jeho teplotu. To způsobí, že se z vývaru ztratí kal. Odborníci tento způsob úpravy vývaru nazývají temperování. Kromě sklenice vody lze použít také kostky ledu, které fungují stejně dobře a efektivně jako obyčejná voda. V případě potřeby je možné navíc postup několikrát opakovat a dosáhnout tak požadovaného výsledku. 

Jak nejlépe skladovat vývar

I delší uchovávání polévky se řídí pravidly, která byste neměli podceňovat. V opačném případě ztratíte její nutriční hodnotu, vůni a chuť. Nejlepší způsob skladování vývaru je vyjmout z něj maso i všechnu zeleninu, tímto způsobem dobu pro jeho uložení výrazně prodloužíte. Týdny i měsíce vám však bezpečně vydrží uskladněný v mrazáku.

Jak na poctivý vývar