Jedna kostka ledu povznese vývar na novou úroveň. Pomůže s mastnými oky i zakalením

Správný vývar se má táhnout, být čirý a také mastný tak akorát. Dopomoci vám k tomu může obyčejná kostka ledu, kterou jednoduše vhoďte do polévky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vývar by měla umět uvařit každá správná hospodyňka. Ovšem i na tak jednoduchém pokrmu, jako je obyčejný vývar z masa, se dají napáchat škody, které pokazí dojem i chuť z výsledného jídla. Naštěstí lze nejčastější chyby jednoduše opravit pomocí léty ověřených triků a tipů a na poslední chvíli tak zachránit oběd či večeři.  

Jak na zakalený a příliš mastný vývar 

Možná marně přemýšlíte, proč je váš vývar zakalený a také až moc mastný. Ať už je to způsobené špatnou technikou vaření, nebo nevhodným výběrem masa, může vám v těchto případech pomoci obyčejná kostka ledu. Využijte trik světově známých šéfkuchařů a pomocí kostky ledu zachraňte klidně celý hrnec zakaleného vývaru.  

Vývar vydrží v lednici i 6 měsíců, aniž by ztratil svou chuť. Babičky jej uchovávaly ve sklenicích

Pokud se potýkáte s nápadně zakaleným vývarem, vložte do polévky několik kostek ledu a problém je vyřešen. Díky náhlému ochlazení vývaru získá tekutina zpět svoji jasnou barvu a na oko bude působit mnohem lépe a chutněji. Za takovou polévku se pak nemusí stydět ani nejlepší restaurace. Před podáváním však nezapomeňte polévku ochutnat. Může se stát, že rozpuštěný led ji nepatrně naředí, vy ji tak budete muset mírně dokořenit.  

Příliš mastná polévka oku také příliš nelahodí, mastná oka spíše od jídla odrazují. Jak si s nimi jednoduše, a hlavně rychle poradit? Stačí 2–3 kostky ledu zabalit do gázy a celý svazek poté hodit do polévky. Mastná oka se začnou ihned hromadit kolem gázy a vy je pak z polévky jednoduše společně vytáhnete. V neposlední řadě můžete místo ledu použít i šálek studené vody, ovšem nezapomeňte takto naředěnou polévku správně dochutit.   

Nejlepší je problémům předcházet 

Kostky ledu dokáží zachránit ledacos, ovšem nejjednodušší je problémům předcházet. Existuje pár pravidel, která vám, pokud se jich budete držet, vaření vývaru trochu usnadní. Pamatujte, že maso na vývar by mělo být zalito vždy studenou vodou. Zalitím teplou vodou se bílkoviny v mase uvolní příliš rychle a vývar se automaticky zakalí.  

iZdroj fotografie: Pexels

Na vaření správného vývaru si udělejte také dost času, měl by se vařit minimálně dvě až tři hodiny. Pak bude opravdu stát za to a vy i vaši přátelé si na něm dozajista pochutnáte. A poslední, ale také nejznámější pravidlo při vaření vývaru spočívá ve sběru pěny z povrchu polévky. Jedná se o vysrážení bílkoviny, tzv. špínu, která pokud se v polévce ponechá, způsobí téměř okamžitě její zakalení. 

Co děláte se zakaleným vývarem vy?

Zdroj: Smakosze
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články