Mšice na rybízu dokážou celou úrodu zničit. Naštěstí se jich dá snadno zbavit amoniakem

Na první pohled snadno poznáte, že si kolonie malých úporných parazitů pochutnávají na vašem rybízu, angreštu nebo malinách. Stačí, když se zaměříte na to, jak vypadají listy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lahodný rybíz je jednou z nejrozšířenějších bobulovin, které se pěstují na českých zahradách. Je oblíbený i proto, že nepotřebuje příliš velkou péči. V červnu dozrává, a pokud překonáte netrpělivost a nesklidíte ho příliš brzy, můžete se těšit z bohaté úrody sladkých červených nebo bílých kuliček. Největším nepřítelem bobulovin i dalších rostlin, který dokáže dokonce zničit celou úrodu, jsou mšice. Zkušení zahrádkáři mají ale recept, jak s nimi rázně zatočit.

Zkroucené listy nejsou dobré znamení

Když se mšice na zahradě objeví, je to nepříjemná lapálie. Polokřídlý hmyz parazituje na rostlinách, které se snažíte „vypiplat“ už od jara. Většinou si jejich přítomnosti všimnete právě na keřících angreštu, ostružiníku, maliníku a právě rybízu. Jde o úporného škůdce, který se živí sáním rostlinných šťáv. Jeho útok snadno rozpoznáte, když se listy začnou kroutit, deformovat, slábnout a uvadat. Klíčové je zasáhnout co nejdříve, abyste keřík zachránili.

Mšice jsou totiž celkem agresivním nepřítelem, který nezničí jenom jeden keř. Extrémně rychle se totiž rozmnožují, takže není neobvyklé, že jim padne za oběť klidně i kompletní výsadba. Za rok se na zahradě objeví až 16 generací. Mšice totiž docela komplikovaně střídají způsob rozmnožování. První část roku se množí bez oplození a na podzim se pak objevuje oboupohlavní generace, jejíž jedinci se páří. Pokud tedy máte pocit, že ze zahrady na čas zmizely, je to mýlka.

Na mšice vyrukujte se čpavkem

Spousta druhů mšic totiž střídá rostliny, na kterých si pochutnávají. Primárně se objevují na dřevinách, ale následně se kolonie přesunou na byliny. Jakmile zmizí, zbystřete. Brzy se objeví v jiné části zahrady. Nejlepším lékem na mšice je prevence. Nejrůznější postřiky se dají pořídit v obchodech, ale zkušení zahrádkáři sázejí na netradiční, avšak vysoce efektivní způsob. V boji s nevítanými parazity používají čpavek. Cenově dostupný lékárenský amoniak totiž může zachránit nejen úrodu rybízu.

postřik proti mšicím iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože čpavek máte jistě spojený zejména s typickým štiplavým zápachem, který při vdechnutí může poškodit sliznici, je rovněž skvělým pomocníkem každého zahrádkáře. Obsahuje totiž dusík, jenž prospívá výživě rostlin. Rozhodně ho ale na keříky rybízu nepoužívejte nezředěný. Ostřílení pěstitelé si z něj vyrábějí účinný postřik proti mšicím. Stačí, když smícháte amoniak s vodou v poměru 1 : 10. Pak roztok přelijte do lahve s rozprašovačem a můžete ho aplikovat na listy rybízu. Mšice rychle zmizí.

Jaké triky používáte na boj se mšicemi na zahradě?

Zdroj: JustAGrick
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články