Kšiltovky vypadají jako nové: Efektivní praní v myčce

Čištění kšiltovky vypadá jako dosti komplikovaná výzva. Ale jen do té doby, než objevíte vynikající trik, v němž hraje hlavní roli myčka na nádobí.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Než dáte kšiltovku na podzim do skříně, není od věci dopřát jí pořádnou koupel a očistu. Je však třeba dodržet několik pravidel, abyste ji nepoškodili. Tyto triky ji skutečně vyčistí a současně zachovají její tvar. Právě kvůli riziku poškození konstrukce je mytí tohoto druhu čepice dosti náročné. Jedná se především o nebezpečí deformace kšiltu, případně i ztráty krásných barev. Nepřipadá přitom v úvahu její hození do pračky, to je nejlepší cesta ke všem zmíněným problémům. Co s tím?

Praní a mytí kšiltovek

Barevné pokrývky hlavy perte ve vlažné vodě, jinak hrozí jejich vyblednutí. Když se pak kolem potisku nebo nalepených prvků objeví skvrny, vyčistěte je pomocí zubního kartáčku. Veškeré prací prostředky také vybírejte velmi pečlivě. Není-li čepice příliš znečištěná, volte tekuté mýdlo nebo šetrné prášky. Místo ručního praní lze použít i myčku na nádobí, což je popsáno dále. Po každém umytí položte čepici vodorovně na sušák. Pro zachování tvaru ji lze vycpat ručníkem.

Vertikální metoda zajistí, že se boty v pračce nepoškodí

Mytí v myčce vám může přijít trochu zvláštní, aspoň na začátku. Jakmile si na něj ale navyknete, nedáte na něj dopustit. Na rozdíl od pračky je tu totiž možná vodorovná pozice a zajištění v jedné poloze. Čepice se tak uvnitř nebude hýbat, stejně jako hrnce nebo talíře. Nedochází tedy k deformaci. Ideální je umístit kšiltovku v horní zásuvce a zvolit program s adekvátní teplotou. Hlavně zkontrolujte štítek, na jakou teplotu ji lze prát. Pak už jen myčku zapněte a počkejte na výsledek.

Jak na skvrny od potu?

Až mycí program skončí, opatrně čepici sejměte a osušte, viz tip se sušákem. Objeví-li se na čepici skvrny od potu nebo jiné odolné nečistoty, je ruční mytí stále nejefektivnější metodou. Máte navíc na výběr hned několik možných prostředků, které můžete použít.

chlapci v čepicích iZdroj fotografie: Pixabay
  • Prací mýdlo: Potřete jím skvrny, pak nechte čepici v misce s vodou přes noc. Ráno ji normálně umyjte.
  • Aspirin: Překvapivě efektivní čistič, současně nepříliš známý. Ve 100 ml teplé vody rozpusťte 2 tablety tohoto léku. Roztok pak naneste na skvrny, nechte působit cca hodinu. Jakmile doba uplyne, normálně čepici opláchněte.
  • Ocet a jedlá soda: Toto je naprostá klasika veškerých domácích úklidů. Smíchejte je v poměru 2 : 3 a vytvořte pastu. Naneste ji na skvrny, nechte působit asi hodinu. Pak čepici vyperte. Mějte však na paměti, že jedlá soda má také bělicí efekt, na barevné kousky se tudíž nehodí.
  • Peroxid vodíku: Ten se dá použít i na praní světlých barev. Smíchejte ho s jedlou sodou a čistou vodou v poměru 1 : 1 : 1. Naneste opět na skvrny, nechte hodinu pracovat, pak normálně umyjte.
  • Citronová šťáva: Smíchejte dohromady 1 lžičku šťávy s normální solí a použijte na odolné skvrny na bílé nebo velmi světlé čepici. Dejte ji pak na slunce, aby uschla, následně umyjte.

Testování před ostrým zásahem

Veškeré tyto postupy je na místě vyzkoušet napřed na vnitřním kousku látky, kde případná katastrofa nebude vidět. Když nedojde ke změně barvy ani se neobjeví žádné jiné problémy, směle se pusťte do čištění zbytku vaší oblíbené pokrývky hlavy.

Jaký je váš vztah ke kšiltovkám?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články