Krysí invaze se dá ukončit ještě dřív, než začne, hlodavce odpudí česnek
adbz.cz » Hobby » Invaze potkanů se dá ukončit ještě dřív, než začne. Hlodavce odpudí česnek, citron i pepř

Invaze potkanů se dá ukončit ještě dřív, než začne. Hlodavce odpudí česnek, citron i pepř

Většina lidí nerozezná potkana od krysy, ale jedno je jisté – nikdo nechce mít tyto „společníky“ u sebe doma. Zbavit vás jich mohou běžné ingredience z kuchyně.

Potkan mezi trávou
Zdroj fotografie: Pixabay

Ukrývají se ve sklepení, na půdách i dalších temných a křivolakých místech. A rozhodně neplatí, že obývají jen staré domy, laciné byty nebo skladiště. Tito hlodavci se totiž nezastaví před ničím, a jakmile někde vycítí potravu, jdou si vytrvale za svým. Jde je nějak zastavit, než vám doma způsobí opravdovou katastrofu? Jak se ukazuje, není to takový problém. K pořádnému zákroku vám totiž postačí věci, které už máte nejspíš stejně v kuchyni.

Proč domácnost přitahuje hlodavce

Při řešení každého problému je na místě začít od příčiny. Pokud ji neodstraníte, budete se s těmito vetřelci nejspíš potýkat opakovaně. Potkani totiž hledají dvě věci, tedy potravu a úkryt. V domácnosti je lákají hlavně odpadky a zbytky. Nechcete-li tedy dát těmto hlodavcům důvod k návštěvě, nevyhazujte zbytky jídla do otevřených popelnic. Ani je nenechávejte na zahradě jako krmení ptákům. Těm stačí koupit vhodnou směs do krmítka.

Potkan v trávě
Zdroj fotografie: Pixabay

Stejně tak nechávejte vždycky zavřená vrata od garáže. Zkontrolujte také, jestli pod střechou nebo na fasádě domu nejsou otvory či škvíry. Těmi se potkani velmi rádi dostávají dovnitř. A nikdy si neříkejte, že tak malou škvírou by velký hlodavec neprolezl. Pro všechny případy jsou však na místě tipy, jak je spolehlivě odradit. A nemusíte nic kupovat, existuje hned několik jednoduchých a zcela přirozených prostředků. Ty vám je spolehlivě udrží od těle, respektive ode dveří.

Česnek odpudí potkany

Nejjednodušší metodou je dostatečně intenzivní zápach, který nemají rádi. Univerzální je v tomto případě česnek. Rozdrťte několik stroužků, zalijte vodou a dejte do rozprašovače. Několik hodin nechte směs odstát, aby se dost uležela. Pak už směle nastříkejte veškerá zákoutí, kde by se mohli potkani skrývat. Nešetřete a nevynechávejte. Dá se použít i jednodušší verze, tedy rozmístění celých stroužků po vašem domě. Na každý pád jim dost otrávíte život.

Další metody odrazení potkanů

Vůně česneku je nepříjemná nejen potkanům, ale také například mravencům. A bohužel i mnoha lidem. Nemluvě o tom, že se tento postup moc nehodí například do domácností s domácími mazlíčky nebo malými dětmi. Další aromatická surovina, která hlodavcům hodně vadí, je obyčejný citron. Nakrájejte tedy čtvrtiny a rozmístěte ho do koutů a ke škvírám. Hlodavce zaručeně vyděsíte a váš dům bude příjemně vonět po citronu.

krysa tráva
Zdroj fotografie: Pixabay

Do zákoutí můžete použít i několik zrnek černého pepře. Ke vchodu do domu a na práh garáže použijte mletou papriku. Proč právě tohle koření? Pro vás bude vůně prakticky nepostřehnutelná, pro potkany a krysy půjde o jasný signál k rychlé evakuaci.

Úklid především

Zlikvidujte potkanům také jakékoli možnosti úkrytu. Tohle platí například během rekonstrukcí, kdy je na zahradě mnoho sutin a trosek. Odstraňte tedy všechen nepořádek, nenechávejte venku ani jinde zbytečnosti. Cca 4 metry od zdí vysázejte keře. To poskytuje hlodavcům bezpečný úkryt. Vy tak zároveň víte, kde se mohou ukrýt. Je to přehlednější, než je neustále hledat.

Máta a nový kamarád

Potkani i myši se vyhýbají i vůni máty, kterou je možné vysadit prakticky kdekoli. Pokud chcete navíc udělat dobrý skutek, poskytněte nový domov kočce. Je dost možné, že vám časem začne nosit potkany, nebo najdete ukousnuté hlavy. To je také pokrok.