Zamlžování oken vyřešíte bez instalatéra. K ruce vemte jedlou sodu, křídu nebo obyčejný ocet

Nepodceňte rosení vašich oken, většinou jde o špatnou zprávu, že se ve vašem domě začnou tvořit houby a plísně. Zbavit se vlhkosti vám pomůže jedlá soda či křída.

Vlhkost v bytě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Málokdo by nevěděl, jaké to je mít vlhkost v domě. První příznaky se objeví na oknech, která se začnou rosit, a vy nevíte, co s tím. Stává se to většinou na podzim a v zimě, kde teplota venku klesá. Vlhkost se k vám do bytu může dostat různým způsobem, např. větracími mřížkami nebo špatně zaizolovanou střechou. Samozřejmě vzniká i při běžném provozu domácnosti, sušení prádla, sprchování, při vaření apod. Jak se ale poprat s vlhkostí v interiéru?

Jednoduché pohlcovače vlhkosti

Vlhkost v domě neznačí nic dobrého. Tvorba hub a plísní dokáže pořádně zamávat s vaším zdravím a přivodit především různé respirační potíže. Nejjednodušším řešením je připravit pohlcovače vlhkosti. Jde o obyčejné věci jako např. sůl, křídu nebo jedlou sodu. Stačí takový absorbér zabalit do kousku gázy nebo jiné látky a položit na parapet vašeho okna. Sůl, jedlá soda a křída absorbují vlhkost do sebe, tím pádem se sníží celková vlhkost v místnosti. Dokonce některé rostliny dokážou absorbovat vlhkost, jak jsme informovali na Adbz.

Dost bylo plísně. Lze se jí zbavit i bez štiplavého smradu a snadno předejít jejímu dalšímu vzniku

Další metodou zbavení se vlhkosti je bílý ocet. Jediné, co musíte udělat, je připravit si roztok smícháním s vodou v poměru 1 : 1. Roztok nalijte do rozprašovače a pořádně promíchejte. Portál Genialne doporučuje protřepat před každým použitím. Poté jednoduše nastříkejte směs na vlhká místa. Směs s bílým octem také dobře zapůsobí jako čisticí prostředek k odstranění plísní a nečistot ze spár mezi obklady nebo koutů sprch. To jsou místa, kde se rády usazují plísně.

Předejděte vytváření vlhkosti

Pokud nechcete riskovat zdraví vaší rodiny, měli byste myslet dopředu a předejít vytvoření nadměrné vlhkosti. Jak uvádí Deník, nejlepší radou je, abyste začali pořádně větrat. Nejlépe krátce a intenzivně, tedy zcela otevřít okna na pár minut. Vzduch se dokáže pročistit a vlhkost se sníží, což zabrání následné tvorbě plísní. Ano, uteče vám trocha tepla oknem ven, ale stojí to za to.

Balení jedlé sody iZdroj fotografie: Piqsels
Jedlá soda výborně pohlcuje vzdušnou vlhkost

Pokud máte nějaké peníze navíc a neustále bojujete s vlhkostí, neváhejte a pořiďte si speciální pohlcovače vlhkosti. Dokážou na sebe navázat všechnu vlhkost a plísně nebudou mít šanci se usadit. Čtenářka paní Romana F. z Královehradeckého kraje doporučuje: „Bydlíme ve starším domě a vlhkost nás trápí každou zimu. Pořídila jsem pohlcovač vlhkosti na zkoušku a nemůžu si ho vynachválit. Musím zajet koupit další, abych se zbavila vlhkosti jednou pro vždy.“

Většina vlhkosti se tvoří na základě špatného technického stavu budovy. Pokud zrovna stavíte nový domeček, ujistěte se, že budete mít dostatečnou izolaci stěn, abyste předešli vytváření vlhkosti. Pokud náhodou hledáte nové bydlení, např. byt, zjistěte si opravdový stav budovy a stěn, abyste nemuseli tento problém každou zimu řešit.

Jak často větráte v bytě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články