Koupání psa ‒ rychle, efektivně a bez zbytečné újmy
Většina psů si ráda zaplave v řece nebo potoku. Koupání ve vaně se šampónem si ale užívá málokterý chlupáč. Pokud jste majitelem pejska, který žije na zahradě v boudě a nechodí do bytu, příliš často ho koupat nemusíte. Jen když si on sám dopřeje bahenní koupel nebo se vyválí v něčem nevábně vonícím. V takovém případě ho před sprchovou hadicí neuchrání ani smutné psí oči.
Takový jorkšírek nebo bišonek, který okupuje domácí gauč, má se sprchováním více zkušeností. Celý proces očisty lze ovšem uzpůsobit tak, aby byl pro psa co nejméně stresující. A není to žádná věda.
Adaptace, kartáčování a vhodné prostředí
Před samotným zahájením koupele je vhodné pejska (nebo štěně) položit do suché vany, aby si zvykl, že v ní bude při koupání stát. Dejte mu čas si prostředí očuchat, ukažte mu sprchovou hadici a šampóny, které budete na jeho kožíšek používat. Ujistěte se, že pejskovi ve vaně nepodkluzují packy. Pokud ano, vybavte dno vany protiskluzovou podložkou. Než pejska namočíte, měli byste jeho kožíšek také zbavit uvolněných chlupů. Toho docílíte důkladným vykartáčováním.
Šampón a kondicionér
Šampón, kterým budete psa mýt, by měl být určen pro psy. Nikdy psa nemyjte prostředkem určeným na lidské vlasy. Pejsek vyžaduje jemný šampon. Dávejte pozor, aby se mu nedostal do očí. Pokud máte psa s dlouhou a jemnou srstí, můžete použít i kondicionér, který usnadní rozčesávání kožichu po koupeli. Na trhu psí kosmetiky najdete celou řadu nejrůznějších prostředků:
- Šampóny pro psy s citlivou pokožkou
- Šampóny pro bílé psy
- Kondicionéry na dlouhou srst
Na závěr pořádně opláchnout
Dbejte na důkladné opláchnutí mycího prostředku ze psí srsti. Pokud by něco zůstalo v kožichu, mohlo by to pak pejskovi podráždit kůži a způsobit nepříjemné pocity. Koupání se váš pes také nevyhne, pokud v jeho kožíšku najdete blechy. V takovém případě pořiďte speciální šampón proti parazitům a psa důkladně vykoupejte. Někdy jedna koupel nestačí a celý proces je nutno několikrát opakovat.