Které rostliny stojí za to vysadit na podzim | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » 10 cibulek pro podzimní sázení: Na jaře zahradu promění v barevný květinový háj, nejkrásnější v širokém okolí

10 cibulek pro podzimní sázení: Na jaře zahradu promění v barevný květinový háj, nejkrásnější v širokém okolí

Váš výběr jarních květin se vůbec nemusí omezovat jen na narcisy nebo tulipány. Existuje totiž mnoho krásných květin, které můžete zasadit již na podzim a těšit se, až vyrostou.

narcisy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Po dlouhé a mrazivé zimě jsou první jarní rozkvetlé rostliny jako pastva pro oči. A naštěstí existuje mnoho krásných rostlin v různých tvarech, velikostech a barvách. Kromě jara některé kvetou dokonce i v létě nebo na začátku podzimu. Pokud si na zasazení vyberete rostliny, které pokvetou v různou dobu, budete mít na zahrádce pořád barevno a veselo.

O česnek ozdobný se skoro nemusíte starat

S touto rostlinu se opravdu nenadřete. Jediné, o co se musíte postarat, je, aby byla její půda dostatečně vlhká, když kvete. K tomu dochází obvykle v květnu a červnu a většinou vydrží kvést čtyři až pět týdnů. Při pěstování je zde pouze jedna nevýhoda, a tou je cena. Čím větší cibulka, tím dražší rostlina, což znamená, že naplnění vaší zahrady se může docela prodražit.

ozdobny cesnek rostliny na louce
Zdroj fotografie: Unsplash

Ocún jesenní neboli lidově naháček

Tato malá rostlina je opravdu zvláštní. Zasadíte ji totiž na podzim a poté čekáte až do dalšího podzimu na vůbec nějaké projevy toho, že žije. Nejprve se objevují květy, které kvetou dva až tři týdny a poté odumírají. Na jaře příštího roku vyraší dlouhé listy, jež ovšem s létem zmizí a rostlina zůstane po zbytek teplého období v klidu. Začátkem podzimu vás ovšem opět překvapí, jelikož rostlina vykvete ve svazku až čtyř květů.

Hyacintovec španělský je pro podzimní výsadbu ideální

Tuto rostlinu je lepší vysadit do malých okrajů, kde mohou převzít kontrolu nad svým působením. Ideální je zasadit na trávník poblíž stromu nebo na okraj lesu. Rostlina se následně přizpůsobí svému okolí a začne se šířit. Bývá citlivá na teplo, proto je dobré ji mít na mírně zastíněném místě a zařídit jí pravidelný přísun vody.

hyacintovec spanelsky rostlina
Zdroj fotografie: Unsplash

Co by to bylo za jaro bez narcisů?

Po bílé zimě není lepšího pohledu než na pomalu se otevírající zlaté pupeny narcisů v časném až středním jaru. Zároveň asi není snadnější rostlina na pěstování. Narcisy jsou totiž neuvěřitelně nenáročné na údržbu a jsou dlouhověké. Jediné, o co se v tomto případě staráte, je, aby půda byla dostatečně vlhká. Nesmí být ovšem moc mokrá, to by totiž vedlo k hnilobě.

Kosatec holandský je delikátní rostlina

Její květy jsou podobné orchidejím v různých barvách a pěstuje se z překvapivě malých cibulek. Tyto rostliny ovšem potřebují vynikající drenáž půdy, jinak mohou vaše cibulky uhnít. Nesmíte je zasadit příliš hluboko, ideální je 7 až 10 centimetrů, což je maximum. Velkou nevýhodou ovšem je, že kvetou jen dva týdny na konci jara a počátku léta.

kosatec holandsky rostlina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Řebčík kostkovaný dodá zahrádce na exotickém dojmu

Kvete na konci jara až počátkem léta a i přes svůj „cizácký“ vzhled se pěstuje stejně jednoduše, jako každá jiná rostlina. Jen se musíte dobře ujistit, že se jí bude dostávat dostatek vody. Má ráda vlhkou a bohatou půdu, přesto se dokáže přizpůsobit i těžké hlíně. Může být umístěna dokonce i na trávníku. Zasazena by měla být v hloubce, která je dvakrát až třikrát větší než její průměr.

Modřenec hroznatý doopravdy připomíná hrozny

I když se to nemusí vůbec zdát, jeho květy jsou odolné. Kvést začíná časně až později na jaře. Tuto rostlinu nemusíte sadit příliš hluboko, bohatě bude stačit pár centimetrů, cca okolo pěti až deseti. Po výsadbě je nutné cibulky dobře zalévat, jinak hrozí, že vám uschnou. Jakmile ovšem padne sníh, nebude potřeba žádné další zvláštní péče.

modrenec hroznaty rostlina
Zdroj fotografie: Unsplash

Lilie mají jednu z nejsladších vůní

Už jenom to je důvod, proč je na své zahrádce rozhodně chcete mít. Na výběr je navíc mnoho odrůd, které vypadají při nejmenším elegantně. Jsou stejně odolné jako všechny ostatní rostliny. Ujistěte se, že vaše půda má dobrou drenáž, v mokré půdě by totiž mohly začít hnít. Lilie nikdy nepřejdou do úplného vegetačního stavu, takže po odkvětu je nadále pravidelně zalévejte.

Vzácná sněženka může být i na vaší zahradě

Drobné květy této rostliny prorazí již na konci zimy a kvetou až do začátku jara. To vše při teplotách, ve kterých byste venku opravdu být nechtěli. Ani čerstvě napadený sníh jí v tomto nezabrání. Sadit byste ji měli pět až sedm centimetrů hluboko do půdy. Platí zde pravidlo, že čím víc jich zasadíte, tím krásnější celkově budou, jelikož jedna samostatná rostlina by moc výrazná nebyla.

hodne snezenek
Zdroj fotografie: Unsplash

Ladoník neboli camas, chcete-li

Tato rostlina je divoká a má ráda hodně slunce a vlhkou půdu. Pokud jí tyto podmínky dokážete zajistit, odvděčí se vám kvetením po mnoho let s nutností minimální údržby. Pokud má vaše půda tendenci být suchá, můžete ji zkusit pěstovat v částečném stínu a pravidelně zalévat. Kvést bude na konci jara až počátkem léta, zasadit byste ji měli cca deset centimetrů hluboko.

Zdroj: Thespruce