Podzimní péče o jahody zajistí bohatou úrodu v roce 2024

Jahody jsou symbolem každého léta. Aby ale dobře a kvalitně plodily, je potřeba jim poskytnout náležitou péči na podzim.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoli se příroda začíná pomalu, ale jistě halit do podzimních tónů, na zahradě je práce nad hlavu. Je potřeba rostliny připravit na dlouhou nadcházející zimu, aby v pořádku přežily a dělaly radost i následující sezónu. Péče by ale měla zahrnovat také plodiny. Například podzimní starost o jahody doslova přinese ovoce. Je to jednoduché a vyžaduje to jen pár kroků.

Zkrácením výhonů jahodník posílí

V prvé řadě je potřeba zastřihnout všechny nadbytečné, slabé a uschlé výhonky. Zbavte se také těch částí, které jsou nemocné nebo napadené škůdcem. Výhony zkraťte asi o ¾ celkové délky. Díky tomuto novému střihu bude jahodník připraven na zimu a na jaře vypustí nové šlahouny, které budou silné a dobře plodící. V říjnu nebo v listopadu se také vyplatí pletí záhonu. Veškeré živiny a minerální látky tak půjdou rovnou do jahod a ne do plevele.

Dalším krokem k velké jahodové úrodě je také zasypání dřevěným popelem, který rostlinám dodá živiny a ochrání je před mrazem, škůdci a případnými nemocemi. Kvalitní dřevěný popel je oblíbeným pomocníkem každého zahrádkáře, díky němuž je možné například zvětšit palice česneku, a mít tak větší výnosnost. Po aplikování popela přidejte čerstvý, případně granulovaný hnůj. Aby byl jahodník chráněn před silným mrazem, je nutné ho zakrýt. Vhodná je geotextilie, případně levnější variantou je sláma, která poskytne stejnou službu.

Volba správného hnojiva

Na podzim je vždy dobré obohatit půdu o živiny a minerální látky. Rostlina se tak chystá na období vegetačního klidu a půda je stále dostatečně prohřátá, aby jahodník mohl živiny dobře absorbovat. Zatímco v létě je vhodné podpořit plody manganistanem, na podzim volte hnojivo bez dusíku. Ten stimuluje rostlinu k růstu, což je v tomto období nežádoucí. Naopak doplňte hnojiva s fosforem, draslíkem, vápníkem a zinkem. Tato směs chrání jahodník před mrazem a znamená menší riziko poškození.

Červený list jahodníku iZdroj fotografie: Uživatel Leonora (Ellie) Enking / Creative Commons / CC BY-SA
Karmínové zbarvení listů může značit nedostatek fosforu

Ke hnojení ale přistupujte, hlavně pokud je viditelné, že jahodám něco chybí. Například nedostatek fosforu se projevuje karmínovým zabarvením listů, případně jejich deformací. Na podzim se listy přirozeně zbarvují do červených tónů. Žluté zabarvení také může souviset s přirozeným procesem, ale může indikovat i nevhodné umístění a přílišnou vláhu půdy.

Jaké hnojivo poskytujete jahodám na podzim?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články