Dát lžičku nebo kelímek s cukrem na zahradu je to nejmenší, co může každý z nás udělat pro záchranu včel

Bzučení roje včel nám přijde zlověstné a nebezpečné. Přesto těmto tvorečkům vděčíme za spoustu nedocenitelné práce. Pomozte jim a pomůžete světu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Řada lidí se bojí včel a jejich bodnutí. Přesto jsou pro nás naprosto nepostradatelnými společníky. Nejen pro med, se kterým si můžeme osladit čaj. Díky své nepřetržité práci udržují ekosystém v naprosté rovnováze. Až jednou zmizí včely, bude zle. Naštěstí každý můžeme těmto tvorečkům trochu pomoci. Stačí málo a s trochou vůle můžeme změnit svět. 

Proč jsou pro nás včely tak významné

Známý a oblíbený britský zoolog a dokumentarista David Attenborough zasvětil svůj život zvířatům a přírodě. Na svém facebookovém profilu nedávno zmínil: „Kdyby včely zmizely z povrchu Země, lidem by zbývaly jen 4 roky života.“ Toto poselství obletělo svět, a i když není prvním ani posledním, kdo na tuto skutečnost poukázal, přichází čas začít brát jeho slova vážně. 

Téměř třetinu potravin, které jíme, máme jen díky opylování včel. Přibližně 84 % plodin pěstovaných pro lidi a další stovky druhů rostlin potřebují včely a další hmyz k opylování. Včely opylují také bavlnu, ze které je vyráběna podstatná část našeho oblečení. Svou prací se staly významnými strážci fungování celého ekosystému. 

Pyl jako potrava i prostředek k rozmnožování

Včely potřebují květiny jako zdroj potravy a květiny potřebují včely, aby se mohly rozmnožovat. Pyl z kvetoucích rostlin je pro včely jediným zdrojem jejich potravy. Pylem krmí i svá mláďata uvnitř úlu. Pokud se podíváte na včelu zblízka, můžete dokonce vidět zbytky pylu na jejích končetinách. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co můžeme pro včely udělat

David Attenborough upozorňuje, že za dobu posledních 5 let jsme přišli zhruba o třetinu včelí populace. Vybízí taky lidi k tomu, aby sami začali jednat. Jednoduchý způsob, jak včelám pomoci, je smíchat trochu vody a cukru ve lžíci a tu nechat na zahradě. Často se totiž stane, že včely musí za potravou daleko od úlu a nemají pak dostatek síly na návrat. Díky cukru ve vodě můžou načerpat dostatek síly, aby se mohly vrátit.

Včelám můžete prospět i tím, že na své zahradě vysázíte květiny. Pokud nemáte zahradu, můžete jimi ozdobit balkón nebo parapety oken. Stačí tak málo a včeličky vám za to poděkují.

Jaký máte vztah k včelám vy?

Zdroj: RecetteSplat
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články