Konec vodnímu kameni: Vytvořte na kohoutcích neviditelný štít
adbz.cz » Hobby » Konec vodnímu kameni na vodovodních kohoutcích. Vazelína vytvoří neviditelný štít

Konec vodnímu kameni na vodovodních kohoutcích. Vazelína vytvoří neviditelný štít

Vodní kámen je nepříjemný problém, který se projevuje ve formě bílých či žlutých usazenin. Pokud ho chcete odstranit, stačí použít vazelínu.

tvrda voda kohoutek
Zdroj fotografie: iStock

Mnoho kutilů si po nějakém čase používání kohoutku od umyvadla všimne, že se na něm začínají objevovat bílé či nažloutlé skvrny. Ty jsou typickým důsledkem tvorby vodního kamene, tedy srážení iontů vápníku a hořčíku z vody, které se následně usazují na zařízení a kazí jeho estetiku. Pokud problém trápí i vás, nemusíte však volat profesionála a platit velké peníze. Skvěle vám dle serveru Genialne totiž pomůže obyčejná vazelína. 

Naneste na kohoutek vazelínu 

Vodní kámen je často náročné odstranit a nemusí si s ním poradit ani ten nejúčinnější komerční prostředek. Pomoci vám v takovém případě dokáže však něco úplně jiného, a to obyčejná vazelína, kterou najdete téměř v každém obchodě se smíšeným zbožím a za pár korun. Výrobek účinně odstraní veškeré nevzhledné skvrny a zanechá za sebou pouze lesk. Navíc se díky ní nebude udržovat voda na materiálu, ale bude stékat.

Použití vazelíny je přitom velmi jednoduché a nevyžadujete to ani mnoho času. Stačí ji nanést na kohoutek, rozetřít po celém jeho obvodu a poté nechat několik minut působit. Jakmile budete hotovi, vezměte si čistý a suchý hadřík a začněte hmotu roztírat, dokud se nestane neviditelnou. Na kohoutku se tak ve výsledku vytvoří ochranný plak, který zabrání hromadění vodního kamene a udrží ho dle webu Archyde po dlouhou dobu lesklý. 

Pomoci dokáže i jedlá soda a ocet 

Pokud je váš kohoutek příliš zašpiněný, před nanesením vazelíny byste ho měli řádně očistit. S tím vám dokáže pomoci další užitečný pomocník – jedlá soda. Stačí ji smíchat s vodou v poměru 1:1, pastu na něj nanést a poté nechat zhruba 15 minut působit. Nakonec hmotu smyjte a kohoutek ještě jednou omyjte čistou vodou. Bude vypadat opět jako nový. Na webu adbz jsme také psali, jak vám jedlá soda dokáže pomoci vyčistit okenní rámy