Jak bez poškození vyčistit okenní rámy: Pomůže citronová šťáva i jedlá soda

Pokud vás trápí špinavé okenní rámy, nemusíte je zdlouhavě drhnout. Skvěle vám pomohou levné přírodní prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okenní rámy jsou neustále vystavovány nečistotám, a to jak zevnitř domu, tak i zvenčí. Ať už se jedná o prach, smog nebo déšť, postupem času na nich však může začít zůstávat velké množství nánosu, který zvyšuje riziko zabarvení materiálu a ztěžuje jeho čištění. Pokud se tato situace týká i vás, nemusíte však nutně volat profesionála nebo kupovat drahé čisticí prostředky. Skvěle vám totiž dle serveru Bobvila pomohou levné domácí prostředky.

Čištění okenních rámů snadno a rychle 

Plastové rámy oken byste měli obecně čistit pravidelně. Důvodem je skutečnost, že by na nich jinak mohla zůstat velká vrstva prachu. Ta poté může nejen vyděsit téměř každou návštěvu, ale také způsobit žloutnutí bílého materiálu. Předejít tomu však můžete snadno, a to zejména aplikací správných domácích prostředků, jako je citronová šťáva nebo jedlá soda. K tomu si ještě připravte měkký a suchý hadřík a můžete se vrhnout do úklidu.  

Jedlá soda s vodou

Jedním z nejúčinnějších způsobů mytí okenních rámů je dle serveru MarthaStewart použití jedlé sody a vody. Vše, co musíte udělat, je přitom rozpustit šest polévkových lžic prostředku v půl litru teplé vody – ingredience však nezapomeňte pořádně promíchat, aby vytvořily jednolitou směs, a mohli jste je tak bez problému použít. Následně stačí do roztoku namočit hadřík a tím poté opatrně čistit rámy, dokud nezmizí veškerá špína. 

Citronová šťáva a ocet

Velmi dobře se osvědčila také citronová šťáva v kombinaci s octem. Připravte si následující ingredience:

  • 1 šálek teplé vody
  • 2 čajové lžičky citronové šťávy
  • 1 čajová lžička prostředku na mytí nádobí
  • 2 polévkové lžíce octa 
Jablka a ocet iZdroj fotografie: Pxhere

Všechny výše uvedené ingredience stačí důkladně promíchat, dokud nevytvoří jednolitou čisticí kapalinu. Tu poté nalijte do rozprašovače a naneste na rámy plastových oken, kde byste ji měli nechat působit minimálně 10 minut. Nakonec ještě materiál otřete hadříkem a uvidíte, jak se budou krásně lesknout a získají zpět svou bílou barvu. Na webu adbz jsme také psali, jak vám obyčejný ocet dokáže pomoci vyčistit vnitřek umyvadla

Jak čistíte okenní rámy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články