Jak odnaučit psa tahání na vodítku: Je potřeba mu dát jasně najevo, kdo procházku vede

Tahání na vodítku může být pro majitele psů frustrující. Zjistěte, proč psi tahají a jak to zastavit pomocí několika tréninkových metod.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud máte psa, pravděpodobně jste se setkali s tím, že váš čtyřnohý kamarád tahá na vodítku. To je jedním z nejčastějších problémů, které se mohou objevit při procházení se psem. Nicméně existují tréninkové metody, jež vám mohou pomoci vyřešit tento problém. Zjistěte, proč psi táhnou a co můžete dělat, aby se váš pes naučil chodit vedle vás na vodítku.

Proč váš pes táhne?

Je důležité pochopit, že pes, který táhne na vodítku, nutně nemusí být dominantní. Tahání může mít různé příčiny. Často znamená, že pes vidí nebo cítí něco, k čemu se chce dostat, ale co je mimo dosah jeho vodítka. U štěňat je to zcela jasné, protože mají přirozenou zvědavost a chtějí očuchat všechno kolem sebe. Pokud jako majitel psa dovolíte, aby táhl na vodítku, pes se rychle naučí, že to povede k výsledku, který chce. Je to sebeodměňující chování a pes se to velmi rychle naučí.

Pokud chcete svého psa naučit, aby přestal tahat a byl poslušný, musíte ho vycvičit. Existuje řada tréninkových metod, jak zastavit nežádoucí tahání na vodítku. Fungují ale pouze tehdy, jsou-li aplikovány delší dobu. A co víc, je důležité být konzistentní, a zůstat tak i během tréninku. Trpělivost a píle jsou základními dovednostmi, které musíte mít, abyste svého psa správně vycvičili. Zde je výčet několika metod, jak naučit psa netahat.

Metoda „tahání – zastavení“

Tato metoda spočívá v tom, že zastavíte, jakmile dojde k napětí na vodítku. V tuto chvíli svému psovi nic neříkáte. Zabraňuje mu to dosáhnout svého cíle a nutí ho to soustředit se na vás. Pokud pes uvolní napětí na vodítku, můžete ho odměnit pamlskem nebo pozitivním slovním povzbuzením. Jestliže však ani nezareaguje a bude stále táhnout, musíte zastavit na delší chvíli. Namísto čekání, až pes udělá krok směrem k vám, mu můžete dát povel, ať přijde k vaší noze. Pokud to pes udělá pěkně, můžete pokračovat v procházce.

Cvičení psa tahání za vodítko iZdroj fotografie: Pixabay

Metoda „tahání – otočení“

Variantou metody „tahání – zastavení“ je „tahání – otočení“. Místo toho, aby pes vedl vás, to zajišťuje, že vy vedete psa. Jakmile dojde k napětí na vodítku, otočte se o 180 stupňů a rovnou jděte opačným směrem. Když váš pes chodí s vámi a když chodí bez napětí na vodítku, můžete ho odměnit. To také učí psa, že tahání nefunguje a nedostane ho tam, kde chce být.

Tréninkové obojky

Tréninkové obojky jsou další možností, jak zastavit tahání na vodítku. Tyto obojky využívají vibrací, zvuku nebo impulsů, aby psa upozornily, když táhne na vodítku. Tyto obojky mohou být velmi účinné, ale musí být správně používány. Použití tréninkového obojku by mělo být vždy založeno na radě zkušeného trenéra, aby bylo zajištěno, že jsou obojky správně použity a psu není ublíženo.

Jak cvičíte pejska vy?

Zdroj: Vetsend
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články