Čistotu pračky nejlépe obnovíte se 4složkovým čističem | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zbavte pračku všech nečistot, bakterií i zápachu. S pomocí 4 ingrediencí je to skoro bez práce

Zbavte pračku všech nečistot, bakterií i zápachu. S pomocí 4 ingrediencí je to skoro bez práce

Pračku byste měli čistit alespoň jednou ročně. Vyrobte si pro to prostředek, který si namícháte jen ze 4 složek. Za několik okamžiků bude váš spotřebič jako nový.

stara spinava pracka pradlem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podle dostupných statistik využívá většina tuzemských domácností pračku 3–4x týdně. Četnost praní závisí jak na velikosti domácnosti, respektive na jejím počtu členů, tak na množství oděvů, jež nosíte. Po nějaké době, zpravidla po roce, je tento spotřebič ovšem natolik zanesen, že přestává plnit svoji funkci. Minimálně jednou za 12 měsíců byste tedy měli přistoupit k jeho čištění. Pro tyto účely sáhněte po domácím čisticím prostředku. Ten namícháte pouze ze 4 surovin, které navíc máte pravděpodobně doma.

Jak často prát jednotlivé kusy oblečení?

V duchu citátu „Šaty dělají člověka“ byste měli o svůj zevnějšek náležitě pečovat. Jelikož je vaše oblečení, potažmo celková vizáž, vaším nejdůležitějším vizuálním vyjádřením, rozhodně byste neměli chodit ve znečištěných či zapáchajících oděvech. Společenskému faux pas se vyhnete, když budete své oděvy pravidelně prát, což je možná častěji, než jste si dosud mysleli. Oblečení určené pro každodenní aktivity jako džíny byste měli prát nejpozději po 4–5 nošeních. Látkové kalhoty nebo sukně „vydrží“ i 7 nošení.

Naopak obyčejná trika, halenky či tílka byste měli hodit do pračky po každém nošení. Co se týče lůžkovin, ty doporučují odborníci prát v intervalu 1x za 14 dní. Ručníky a kuchyňské utěrky neváhejte měnit již po 1 týdnu. Samotná četnost praní nicméně závisí i na mimořádných okolnostech, například zdali se více nezpotíte, nebo se od něčeho neušpiníte. To stejné platí i pro ručníky a utěrky – doba, za kterou budou potřeba vyprat, může být i výrazně kratší.

Vyčistěte pračku důkladně domácím prostředkem

Abyste po vyprání získali dokonale čisté a voňavé oděvy, je důležité, abyste měli i čistou pračku. Tu je nutné umýt minimálně jednou ročně, avšak přijatelnější je varianta jednou za půl roku. Samotná četnost opět závisí na počtu pracích cyklů, které spotřebič během roku absolvuje, a celkovém znečištění praného oblečení. K výrobě domácího čističe si nachystejte vodu, kyselinu citronovou, kyselinu askorbovou a tablety do myčky. Před tím, než začnete, nejprve pračku důkladně omyjte.

buben ciste pracky
Zdroj fotografie: Depositphotos

K ruce si vezměte hadřík z mikrovlákna a očistěte těsnicí gumu, větší znečištění přímo z bubnu pračky a nevynechte ani přihrádku na prací prostředek. Jakmile to budete mít hotové, nalijte přímo do bubnu 6 litrů čisté vody. V dalším půl litru teplé vody rozpusťte 50 gramů kyseliny citronové a 125 gramů kyseliny askorbové, roztok rovněž nalijte do bubnu pračky. Nyní spusťte dlouhý prací program včetně předpírky a máchání (teplota vody by měla dosahovat 90 °C).

Jakmile pračka dopere, otevřete dvířka filtru, který vyjměte, omyjte a vraťte zpět. V dalším kroku vložte do bubnu pračky 6 tablet do myčky a spusťte opět na dlouhý program. Poté, co pračka podruhé dopere, otřete pomocí houbičky na nádobí těsnicí gumu a buben. Následně vhoďte dalších 6 tablet do bubnu a spusťte dlouhý program potřetí. Jakmile pračka dopere, máte hotovo. Nyní můžete prát s jistotou, že vaše špinavé oblečení si „vezme na starosti“ dokonale čistý spotřebič.

Máte vlastní recept na čistou pračku?

Zdroj: TheSpruce