Spíte s kočkou? Existuje riziko, že vás může nakazit | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Důležité informace pro majitele koček: Dávejte pozor, kde je necháváte spát, a nehazardujte se svým životem

Důležité informace pro majitele koček: Dávejte pozor, kde je necháváte spát, a nehazardujte se svým životem

Kočky mohou přenášet mnoho infekcí – a to i když jsou převážnou většinu času doma. Preventivní opatření byste neměli brát na lehkou váhu, mohli byste si pěkně zavařit.

majitelka kocky spani postel
Zdroj fotografie: iStock

Postižení nervů, abscesy nebo ztrátu pohyblivosti kloubů mohou způsobit infekce od kočičího kousnutí. Přestože tvoří jen necelých 15 % případů zvířecích pokousání, která ošetřují zdravotníci na pohotovosti, představují kočky pro člověka riziko. Podle studie se 193 pacienty publikované v odborném časopise The Journal of Hand Surgery muselo být 36 kousnutých lidí neprodleně hospitalizováno, 154 bylo léčeno ambulantně a 24 z nich přesto skončilo na nemocničním lůžku.

Mohou mít agresivní bakterii i chřipku

Dle studie je na vině většinou infekce, kterou způsobila agresivní bakterie Pasteurella multocida. Ta se vyskytuje v tlamě mnoha zvířat. Kočičí kousnutí je o to nebezpečnější, že tuto bakterii má až 90 % zdravých koček. K léčbě této infekce se běžně používá širokospektrální antibiotikum –⁠ amoxicilin. Nejde ale o jedinou pro člověka nebezpečnou bakterii. Přenašeči třeba kampylobaktery způsobující průjem je téměř polovina toulavých psů a 45 % koček. Nejčastěji se vykytuje ve výkalech u štěňat a koťat.

kocka spanek postel
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kočkám se nevyhýbá ani chřipka, a dokonce ani ptačí chřipka. Na člověka se může přenést, když se zvířetem spí, nebo si s ním hraje. Od chlupatých miláčků se lidé mohou nakazit i salmonelou, která způsobuje infekce a silné průjmy. Nemluvě o kočičích střevních parazitech, jako jsou škrkavky a měchovci. Člověk se jimi nakazí při kontaktu s výkaly. Základem tedy je udržování hygienických návyků a čistoty.

Úklid a mytí rukou

Pokud máte domácího mazlíčka, je klíčové, abyste pravidelně uklízeli. Třeba kočičí chlupy na gauči znamenají, že zde budou i škodlivé bakterie. Časté luxování pohovky, závěsů a koberců se musí stát samozřejmostí. Nezapomeňte si pak umýt ruce, což dělejte i v případě, kdy jste si s kočkou hráli, nebo se s ní mazlili, případně jí připravovali stelivo.

Žádná postel

Kočky přenášejí viry, bakterie i parazity. Neustále se olizují a právě sliny nebo srst způsobují alergie. Pokud ji pustíte do své ložnice a postele, riskujete zdravotní problémy. Přesto podle průzkumu Centra pro kontrolu nemocí téměř polovina chovatelů spí se svými domácími mazlíčky.

Čistý vzduch

Při udržování domácnosti, v níž chováte kočky, vám může pomoci čistička vzduchu. Částečně odstraní zápach, nečistoty i prach.

Čištění záchodu

Pravidlem je, že kolik koček máte, tolik byste měli mít kočičích záchodů. Jeden společný jim nestačí. Čistit byste ho v ideálním případě měli každý den. Měnit kočkolit pak každý týden. Při každém čištění pečlivě umyjte samotný záchod, lopatku, se kterou exkrementy vybíráte, a pak i umyvadlo. Na čištění by měl stačit prostředek na nádobí, ocet a teplá voda. Nakonec si samozřejmě umyjte i ruce.  

divka uklid kuchyne
Zdroj fotografie: Depositphotos

Otírejte stoly

Kočky jsou velmi mrštné a dokážou se dostat téměř kamkoliv. Je nezbytné, abyste pravidelně a pečlivě utírali stoly a kuchyňskou linku. Nenechávejte nikde povalovat prkénko, talíře nebo příbory, a už vůbec ne jídlo, které se chystáte jíst. Mějte vždy po ruce antibakteriální přípravky.

Návštěva veterináře

Pravidelné kontroly u veterináře a očkování zajistí, aby kočka byla zdravá a nebyla přenašečem pro lidské zdraví nebezpečných infekcí.

kocka veterinar ockovani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kartáčování

Je dobré, abyste kočky pravidelně kartáčovali. Přestože některé to nemusí dobře snášet, budete mít v domácnosti méně chlupů.

Čisté misky

Vyměňte plastové misky své kočky za nerezové, protože v plastu se lépe množí bakterie. Misky každý den umyjte v horké vodě. Jednou týdně je desinfikujte, ale pokud dáváte kočkám syrovou stravu, udělejte to po každém jídle. Podle organizace dohlížející na zdraví a hygienu NSF International jsou misky pro domácí mazlíčky na čtvrtém místě žebříčku věcí, které mají v domácnosti nejvíce bakterií.

Jak dodržujete hygienu v domácnosti s mazlíčky?

Zdroj: HealthLine