Úklid domova pomocí saponátu na nádobí | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jar (nejen) na nádobí: Všestranný pomocník si poradí s mastnými skvrnami na oblečení a zastoupí předražené přípravky na úklid

Jar (nejen) na nádobí: Všestranný pomocník si poradí s mastnými skvrnami na oblečení a zastoupí předražené přípravky na úklid

Jestliže se chystáte na úklid domácnosti, přiberte si k práci přípravek na mytí nádobí. Díky němu totiž odstraníte nečistoty z každého místa.

jar houbicka ruukavice
Zdroj fotografie: iStock

Většina lidí si uklízí v domácnosti každý den, ale větší úklid dělají jednou za týden. Každý den vzniká na různých místech domova špína, kterou je potřeba následně uklidit. Na různé povrchy ale nemusíte kupovat speciální přípravky, protože vám bohatě poslouží jeden, který má většina v domácnosti. K domácímu úklidu si vystačíte se saponátem na nádobí, který účinně odstraní mnoho nečistot.

Vzniklé skvrny odstraníte jednoduše

Pokud doma máte sedačku, křeslo nebo jiný nábytek s textilií, na které se pravidelně objevují skvrny od jídla, pití nebo dalších nečistot, nemusíte po několika letech kupovat nový nábytek. Jakmile se budete pečlivě starat o ten, který již doma máte, ušetříte si tak hodně financí. Vzniklé skvrny na sedačce odstraníte tak, že si smícháte lžíci přípravku na nádobí s několika lžícemi teplé vody.

Následně použijte suchý a čistý hadřík, který byl namočen ve vzniklé směsi. Ten poté několikrát po sobě přitlačte na skvrnu a opakujte, dokud nečistoty nezmizí. Jelikož bude místo po úklidu pravděpodobně mokré, měli byste se pokusit jej vysušit. Použít můžete buď suchý hadřík, papírové utěrky nebo fén. Pokud by bylo venku teplo, přesuňte nábytek k oknu, aby na něj svítilo sluníčko, které vám také pomůže s vysoušením.

Alternativní úklid podlahy

Na obklady nebo i určité typy podlah můžete využít saponát, s nímž běžně umýváte špinavé nádobí. Do kbelíku s teplou vodou nalijte několik lžic přípravku na mytí nádobí, zamíchejte a s tímto přípravkem vytřete. Tento postup však nedoporučujeme pro pravidelné čištění podlah, jelikož si různé typy podlah žádají použití rozličných přípravků. Před použitím saponátu si tedy raději ověřte vhodnost jeho užití na konkrétní typ podlahy.

Vyčištění jakýchkoliv povrchů

Pokud doma potřebujete utřít prach, omýt parapety u oken nebo vyčistit linku v kuchyni, nemusíte se bát použít teplou vodu smíchanou s přípravkem na mytí nádobí. Jestliže byste rádi měli přípravek připravený neustále k použití, namíchejte si tuto směs do rozprašovače. Jakmile uvidíte, že potřebujete vyčistit určité místo, jednoduše na něj použijete tento rozprašovač s namíchanou směsí.

okno zinka saponat
Zdroj fotografie: Depositphotos

Čisté prádlo beze skvrn

Při praní a třídění prádla si můžete velice často všimnout špinavých a mastných fleků, které by pravděpodobně neodstranil pouhý gel na praní. Na tyto nečistoty lze také použít přípravek na mytí nádobí, jelikož si skvěle poradí s mastnými fleky. Na špinavé místo na prádle naneste saponát, nechte chvíli působit a poté dejte do pračky a vyperte běžným způsobem.

Skvěle si poradí také se záclonami, které většina lidí používá klidně i několik měsíců. Za tuto dobu záclony pochytají mnoho nečistot, prachu, pachů a také mastnoty. Jestliže byste chtěli mít po vyprání opět krásné záclony, napusťte si do vany teplou až horkou vodu, přidejte saponát a zamíchejte. Nakonec do vany vložte špinavé záclony a přes noc je nechte v této směsi. Druhý den je dejte do pračky a vyperte běžným způsobem.

Na jaké další nečistoty používáte saponát vy?

Zdroj: TheSpruce