Duhová kukuřice s barevnými jádry uchvátila zahrádkáře. Vypěstovat ji zvládne naprosto každý

Duhová kukuřice je virálním internetovým hitem posledních let a je krásná na pohled. Lze ji i jíst, ale ne tak jako klasy běžné kukuřice. Musí se zpracovat na mouku či popcorn.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Už jste viděli duhovou kukuřici? Před pár lety vzala internet doslova útokem, stala se virálním hitem a nyní si ji můžete zkusit vypěstovat i na vlastní zahradě. Některé odrůdy jsou tak krásné, že vám doslova vezmou dech. Pestrobarevná zrníčka v klasech vypadají jako malé lesklé korálky mnoha různých barev.

Duhová kukuřice (také známá jako Glass Gem Corn, tedy korálková kukuřice) omračuje své obdivovatele svými lesklými fialovými, růžovými, modrými, červenými a žlutými jádry, které vypadají jako leštěné korálky. Kvůli nim se tato odrůda pěstuje především. Její popularita explodovala v roce 2012, kdy se stala jedna fotografie duhového barevného kukuřičného klasu virální.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tato odrůda je však mnohem, mnohem starší. Carl Barnes, farmář z Oklahomy, začal sázet různé starodávné odrůdy kukuřice jako odkaz svých předků z kmene Cherokee. Použil směs několika různých odrůd kukuřice a tato směs nakonec vyprodukovala několik různobarevných klasů. Ty pak Barnes představil již v polovině 90. let na výstavě původních amerických rostlin.

Jak se taková korálková kukuřice pěstuje

Ve Spojených státech tak již dnes není problém koupit si za pár dolarů balíček slavných semen a zasadit si je do své vlastní zahrady. Každá taková rostlina obvykle dorůstá výšky kolem sto osmdesáti centimetrů, ale může spolu s klasy dosahovat celkové výšky až o metr delší. Stejně jako většina ostatních odrůd kukuřice se duhová varianta vysévá na konci jara.

Klasy jsou připravené k obdivu svých fanoušků a ke sklizni asi za 110 až 120 dnů po výsadbě. Duhová kukuřice může vytvářet desítky různých odstínů a barevných kombinací a pěstitelé do poslední chvíle netuší, co přesně se jim urodilo, dokud neodloupnou slupku. Může se jednat o skutečně různobarevné klasy a jádra, většinou v odstínech modré nebo červené, ale také mohou získat bledá, leskle pastelová jádra. Každý klas je do poslední chvilky překvapením.

iZdroj fotografie: Unsplash

Lepší na pohled než na jídlo

Duhová kukuřice je krásná na pohled, ale nedá se vařit a jíst tak jako běžná kukuřice. Jde o typ pazourkové kukuřice, která má tvrdou vnější vrstvu, takže ji lze zužitkovat pouze rozemletím na kukuřičnou mouku nebo tak, že si z ní vyrobíte popcorn (který však bohužel nemá duhovou barvu). Korálková kukuřice se prostě pěstuje především pro své nádherné barvy.

Zdroj: Science Alert

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články