Babička radí, jak na ucpaný odtok dřezu i vany: „Použij to, co máš doma, a nemusíš volat instalatéra.“
Ucpaný odpad dřezu, vany nebo umyvadla je suverénně jedním z nejčastějších problémů prakticky v každé domácnosti. Voda odtéká pomalu, případně téměř vůbec.
Obsah článku
Kromě toho se všude šíří ne zrovna vábný odér, který znepříjemňuje celý život domácnosti. V koupelně jsou obvykle na vině chlupy a vlasy, v kuchyni zase zbytky jídla a všudypřítomná mastnota. Ačkoli jde celkově o nepříjemnou komplikaci, není vždy nutné volat hned instalatéra. Zvláště o svátcích a víkendech si tito pracovníci účtují taxu navíc, takže zásah může přijít pěkně draze. Jak si tedy s ucpaným odtokem poradit?
Použití domácích ingrediencí
Stejného efektu, jakého dosáhnete s běžně prodejnými prostředky, lze dosáhnout i s tím, co máte už doma. Mějte ovšem na paměti, že tyto látky a vytvořené směsi budou potřebovat působit delší čas. Čističe totiž kupujeme pro jejich rychlou efektivitu. Domácí přísady nejsou agresivní, na druhé straně však nejsou ani zdravotně závadné, což se o chemii mnohdy říct nedá. Evergreeny veškerého čištění jsou pak jedlá soda, ocet, sůl nebo citronová šťáva.
První možností je právě jedlá soda. Jednoduše nasypte do sifonu celý sáček, zalijte šálkem octa a nechte asi 15 minut působit. Pak už zbývá jen všechno zalít vroucí vodou. Celý proces pak ještě jednou zopakujte, stejně funguje také prášek do pečiva. V případě soli ji jen nasypte do odpadu, nechte cca hodinu působit a zalijte vroucí vodou.
Klasika v podání zvonu
Máloco překoná základní fyziku, proto je v těchto případech neocenitelnou pomocí běžný odpadní zvon. Vytvoří totiž silný podtlak a ráz, který spolehlivě uvolní zaseknuté „špunty“. Jeho použití chce ovšem správnou techniku. Naplňte umyvadlo asi do poloviny vodou a například kusem hadru ucpěte přepadovou škvíru. Ve většině případů pak stačí jen několik silných přírazů a věci se dají rychle do pohybu. Voda je potřebná kvůli tahu.
Nenechte se zaskočit tím, že hodně odpadu může vyplavat zpět do umyvadla. Je to jasný důkaz toho, že jste právě „vycucli“ to nejhorší. Nepořádek ukliďte a podle stavu průtoku případně opakujte. Zvonů existuje dnes na trhu větší množství, naprosto základní gumový s dřevěnou rukojetí je však stále nejspolehlivější.
Pořád se nedaří? Bude to sifon
Jestli nic z uvedeného nepomohlo ani po opakovaných pokusech, bude problém v sifonu. I ten můžete vyčistit sami, nachystejte si ale hadr, lavor a rukavice. Jakmile ho totiž rozeberete, vyvalí se na vás zbývající voda i nečistoty. Když už tam jste, rozhodně zkontrolujte opotřebení těsnění. Pokud se totiž drolí a je zatvrdlé, vytváří spolu s vlasy a mastnotou právě ony ucpávající špunty. Pamatujte, že pravidelná údržba je nejlepší prevence problémů.
Instalatérská pružina neboli krtek
Snadno se může stát, že „zátka“ je dál, než kam se dostanete. Pak se dá použít ještě instalatérské péro, které ale vyžaduje součinnost druhé osoby. Jeden ho totiž musí tlačit do potrubí, zatímco druhý účastník točí jeho klikou. Takhle postupně miřte k problematickému místu, snad se vám ho podaří narušit. Pozor, nevytahujte pružinu rychle, bude na ní mnoho nečistot. Tak ať je nemáte po celém domě.
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h