Pěstování avokáda v domácích podmínkách | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nekonečné množství čerstvého avokáda doma na parapetu. Stačí použít párátka a sklenici vody

Nekonečné množství čerstvého avokáda doma na parapetu. Stačí použít párátka a sklenici vody

Je velice snadné pěstovat avokádo doma. Pokud si nevíte rady, přečtěte si, jakou péči tato rostlina potřebuje a kam je vhodné ji umístit.

pestovani avokada doma paratka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Avokádo je velice oblíbené a zdravé ovoce, které přináší nevšední chuť. Navíc chrání naši pokožku a jako rostlina rozzáří váš okenní parapet. Známe metody, jak lze avokádo pěstovat. Jistě vás potěší, že je můžete zasadit přímo do květináče s připravenou půdou, případně ho nejprve můžete nechat zakořenit ve vodě. Prozradíme vám, jak na to, aby se vše podařilo

Budete potřebovat párátka

Jak již bylo řečeno, avokádovou pecku lze zasadit přímo do květináče, případně ho můžete nejprve nechat zakořenit. Do pecky zapíchněte tři párátka a položte ji na sklenici vody špičkou nahoru. Je důležité dát pecku na teplé a světlé místo. Ideální je tedy umístit ji na parapet. Ve chvíli, kdy bude mít dostatek kořenů, ho můžete zasadit do půdy. Ta by měla být rovnoměrně vlhká. Rostlinu byste měli pěstovat v teplém prostředí. Měli byste také vědět, že ne každá avokádová pecka vyklíčí a vyvíjí se silně.

avokado pestovani sklenice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ideální je tedy připravit si hned několik avokádových pecek, které necháte klíčit. Důležité je vyměňovat vodu ve sklenici každé dva dny za čerstvou. Asi po šesti týdnech se otevře vrchol a objeví se první klíček. Pak roste velmi rychle. Spodek tvoří dlouhé a rovné kořeny. Po několika měsících bude možné zasadit ji do květináče. V případě, že chcete pecku zasadit přímo do půdy, naplňte květináč zeminou. Dvě třetiny však nechte nad půdou. Půdu udržujte vlhkou a rostlinu nechte v teplé části domu.

Jak se starat o avokádo

Při péči je vhodné používat intuici. Jako tropická rostlina potřebuje avokádo vlhkost, teplo a rovnoměrně vlhký substrát. V případě, že by rostlina příliš zvlhla, je náchylná k plísním. Pak by pecka změkla a začala hnít. Ideální umístění je tedy na světlém teplém místě. Vhodné je rostlinu hnojit každých čtrnáct dní. V zimě to však není nutné. V tomto období ji stačí jen zalévat. Ideálně měkkou vodou nebo vodou s nízkým obsahem vápna. Pokud by voda měla vápna příliš, mohla by rostlina trpět nedostatkem železa.

avokado list pecka
Zdroj fotografie: Pexels

Mladou rostlinu avokáda lze na jaře přesadit do většího květináče. Avokádo roste jako vzpřímený výhonek. Jestliže chcete, aby se rostlina rozvětvila, můžete výhonek odříznout, a tím podpoříte růst bočních pupenů. Rostlinu lze pěstovat jako strom nebo jako keř. Ačkoli avokádo začnete bez problému pěstovat doma, z dlouhodobého hlediska je vhodné ho umístit do vytápěného skleníku, případně do zimní zahrady. Jedině tak avokádu nabídnete tropické podmínky, které potřebuje. V létě je možné starší rostliny pěstovat venku.

Zkusíte si také doma vypěstovat své vlastní avokádo?

Zdroj: Mygarden