Pěstování domácího avokáda na parapetu z pecky toho kupovaného. Jeho konzistence bude jemně máslová a jemná

Avokádo lze v domácích podmínkách vypěstovat i z pecky. Víte, jak na to?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Avokádo je druh ovoce, i když se spíše mezi lidmi šušká, že jde o zeleninu. Každopádně je oblíbené dospělými i dětmi. Každému ale v jiné formě. Dá se jíst v kuse, kdy to vydlabáváte lžičkou, dá se nakrájet nebo i namazat na chleba, a také rozmixovat do koktejlů. Jeho konzistence je jemně máslová a jemná. Má minimum cukru, za to hodně tuku. Proto je tak oblíbené při nízkosacharidové dietě. 

Můžete si jej koupit u zahradníka, přes e-shop nebo jednoduše vypěstovat doma z avokáda, které máte doma v košíku. Stačí vytáhnout neporušenou pecku. Takže až budete avokádo porcovat nezasekávejte nožem do pecka, ale snažte se ji vyloupnout lžičkou.  

Jak dále zacházet s peckou 

Pecku pořádně očistěte od dužiny. Mohla by časem způsobit uhnití pecky a veškerá snaha by přišla vniveč. Vyvrtejte do avokádové pecky tři dírky po obvodu ve stejných vzdálenostech. Do těch zasuňte špejle, za které je pak zavěsíte nad nádobu s vodou. Postačí sklenička nebo kelímek. Naplňte ji vodou tak, aby hladina vody lehce sahala na pecku. Rozhodně nesmí být celá potopená. Do sklenice po pár týdnech, obvykle 6-8, začnou růst kořeny. Až jich bude dostatek, začne z pecky vyrůstat stonek.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro vás je to signál, že je třeba pecku nyní zasadit klasicky do hlíny. Přípravná fáze skončila, nyní potřebuje i živiny. Na začátek postačí květináč o průměru kolem 9 cm. Poté pecku zasaďte podobně, jako tomu bylo ve vodě. Tedy jen pouze 1/3 zahrabte do hlíny, v podstatě jen kořeny.  

Další možnosti pěstování avokáda z pecky 

Pokud nechcete pecku sázet do hlíny, je možno ji mít neustále ve sklenici s vodou a postupně dolévat vodu. Je možné ji pak i umístit do větší. Rozhodně je třeba zvolit takové stanoviště, kde bude zajištěno teplé a světlé místo vez větru. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslední možností je pecku zasadit rovnou do hlíny cca do 2-3 cm hloubky. Šička směřuje nahoru a substrát je obohacen o rašelinu. Pokud chcete klíčení urychlit, můžete vytvořit domácí skleníkový efekt. Přes květináč přetáhněte sáček nebo potravinovou fólii.  

Péče o rostlinu 

Ve chvíli, kdy bude rostlina zasazena do země, poroste rychleji. Je tedy důležité ji zaštipovat, stejně jako je tomu u rajčat. Díky tomu se bude avokádo pěkně větvit a košatit. Zálivku provádějte vždy ve chvíli, kdy je substrát suchý. Logicky v létě zaléváte více a ve chvíli vegetativního klidu, tedy v zimě, dodáváte méně vláhy. Vodu používejte ideálně dešťovou nebo kohoutkovou, kterou necháte odstát.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Zaštipování nebo i zastřihování je důležité kvůli květenství a celkovému prospěchu rostliny. Ideální zástřih je nad 4 listem. Avšak je třeba počítat i s výškou 2 m. Prvního plodu se dočkáte nejdříve po 5 letech. Neočekávejte velkou úrodu. Obvykle se urodí jeden dva plody. Ale i ty potěší. Jejich chuť bude výjimečná.  

Zdroj: Gardener

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články