Jak nám pokojové květiny pomáhají cítit se lépe | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak pokojové rostliny ovlivňují naši náladu? Některé způsobují deprese, jiné slouží jako terapeut

Jak pokojové rostliny ovlivňují naši náladu? Některé způsobují deprese, jiné slouží jako terapeut

Pokojové rostliny je možné pěstovat z různých důvodů. Především však proto, že pozitivním způsobem ovlivňují naši psychiku.

orchidej
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obvykle si pokojové rostliny pořizujeme proto, že se chceme obklopit něčím krásným a jedinečným. Ovšem byla by škoda zapomínat na další přínosy, které pro nás mají. Záleží na tom, kam je umístíte a čím se obklopíte – a to především ve chvíli, kdy bydlíte ve městě a kontaktu s přírodou máte jinak opravdu poskrovnu.

Pokojové rostliny mírní stres

Neustále někam spěcháme. Máme dojem, že nestíháme nebo nezvládáme komunikaci s okolím. Stres je zabijákem moderní doby, a právě proto stojí za to obklopit se organismy, které ho zvládnou potlačovat. A právě rostliny mezi ně jednoznačně patří. Pohled na zelenou barvu uklidňuje, to je všeobecně známý fakt, ovšem pocit potřebného uvolnění nám může přinést i péče o naše zelené krásky nebo třeba radost z nákupu nového kousku.

zena kvetina palma fikus
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zeleň podporuje kreativitu

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se tolik živých květin (řezaných i pokojových) objevuje v kancelářích nebo ve veřejných prostorech? Nejde jen o jejich krásu. Podporují totiž také kreativitu a zvyšují produktivitu lidí, kteří s nimi přijdou do styku. Lidé mají větší tendenci zapojovat se do nejrůznějších tvůrčích aktivit a jako bonus se také cítí šťastnější. Květiny totiž cílí přímo na duševní pohodu, která je hnacím motorem našeho myšlení.

Terapeutické působení květin

Domácí zeleň však lze použít i jako plnohodnotnou součást terapie. Život v městské džungli totiž leckdy dokáže přehltit naše smysly. Tento typ stresu skvěle léčí procházka lesem, ovšem tu si můžeme dopřát jen málokdy. A co proti tomu tedy dělat? Obklopte se květinami, dívejte se do jejich zeleného listoví a alespoň pět minut denně se pokuste na nic nemyslet. Uvidíte, že se zklidníte a uleví se vám.

monstera kvetina palma
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho také pohled do zeleně spouští v našem mozku pocit štěstí. I proto vypadají chodby nemocnic nebo například státních budov útulněji a přívětivěji, pokud se v nich nachází alespoň nějaký ten květináč s rostlinami. Takže jestliže na vás takto působí ve zcela neznámém prostředí, představte si, co by dokázaly, kdybyste si je pozvali k sobě domů.

Působí na vytváření mezilidských vztahů

Také rádi dostáváte nebo naopak darujete pestrobarevné kytice nebo pokojovky v květináči? Není to náhoda. Živý dar je vnímán mnohem lépe než cokoliv jiného. Je to dáno i historickou tradicí – květiny byly k vyjádření lásky a soucitu používány snad od nepaměti, takže mají tendenci na naši mysl působit mnohem pozitivněji. A to nejenom ve chvíli, kdy takový dárek obdržíme, ale i když ho dáváme.

Jaké jsou vaše oblíbené pokojové rostliny?

Aby se rostlinám dařilo, musíme se o ně starat. Zejména péče v zimě má svá specifika

Zdroj: LightTheMinds