Jak pokojové rostliny ovlivňují naši náladu? Některé způsobují deprese, jiné slouží jako terapeut

Pokojové rostliny je možné pěstovat z různých důvodů. Především však proto, že pozitivním způsobem ovlivňují naši psychiku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obvykle si pokojové rostliny pořizujeme proto, že se chceme obklopit něčím krásným a jedinečným. Ovšem byla by škoda zapomínat na další přínosy, které pro nás mají. Záleží na tom, kam je umístíte a čím se obklopíte – a to především ve chvíli, kdy bydlíte ve městě a kontaktu s přírodou máte jinak opravdu poskrovnu.

Pokojové rostliny mírní stres

Neustále někam spěcháme. Máme dojem, že nestíháme nebo nezvládáme komunikaci s okolím. Stres je zabijákem moderní doby, a právě proto stojí za to obklopit se organismy, které ho zvládnou potlačovat. A právě rostliny mezi ně jednoznačně patří. Pohled na zelenou barvu uklidňuje, to je všeobecně známý fakt, ovšem pocit potřebného uvolnění nám může přinést i péče o naše zelené krásky nebo třeba radost z nákupu nového kousku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zeleň podporuje kreativitu

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se tolik živých květin (řezaných i pokojových) objevuje v kancelářích nebo ve veřejných prostorech? Nejde jen o jejich krásu. Podporují totiž také kreativitu a zvyšují produktivitu lidí, kteří s nimi přijdou do styku. Lidé mají větší tendenci zapojovat se do nejrůznějších tvůrčích aktivit a jako bonus se také cítí šťastnější. Květiny totiž cílí přímo na duševní pohodu, která je hnacím motorem našeho myšlení.

Terapeutické působení květin

Domácí zeleň však lze použít i jako plnohodnotnou součást terapie. Život v městské džungli totiž leckdy dokáže přehltit naše smysly. Tento typ stresu skvěle léčí procházka lesem, ovšem tu si můžeme dopřát jen málokdy. A co proti tomu tedy dělat? Obklopte se květinami, dívejte se do jejich zeleného listoví a alespoň pět minut denně se pokuste na nic nemyslet. Uvidíte, že se zklidníte a uleví se vám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho také pohled do zeleně spouští v našem mozku pocit štěstí. I proto vypadají chodby nemocnic nebo například státních budov útulněji a přívětivěji, pokud se v nich nachází alespoň nějaký ten květináč s rostlinami. Takže jestliže na vás takto působí ve zcela neznámém prostředí, představte si, co by dokázaly, kdybyste si je pozvali k sobě domů.

Působí na vytváření mezilidských vztahů

Také rádi dostáváte nebo naopak darujete pestrobarevné kytice nebo pokojovky v květináči? Není to náhoda. Živý dar je vnímán mnohem lépe než cokoliv jiného. Je to dáno i historickou tradicí – květiny byly k vyjádření lásky a soucitu používány snad od nepaměti, takže mají tendenci na naši mysl působit mnohem pozitivněji. A to nejenom ve chvíli, kdy takový dárek obdržíme, ale i když ho dáváme.

Jaké jsou vaše oblíbené pokojové rostliny?

Aby se rostlinám dařilo, musíme se o ně starat. Zejména péče v zimě má svá specifika

Zdroj: LightTheMinds

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články