Ricinový olej postaví na nohy i rostliny na pokraji smrti. Představuje pro ně nutriční bombu

Zimní měsíce jsou náročným obdobím pro všechny, pokojové rostliny nevyjímaje. Jednoduchý trik s ricinovým olejem zařídí, aby se jim dařilo lépe.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ricinový olej je znám především pro své blahodárné regenerační účinky. Používá se zejména pro kosmetické účely, jelikož hydratuje pokožku a podporuje růst vlasů a řas. Šikovní pěstitelé pokojových rostlin však ví, že nejen lidem, ale i pokojovým rostlinám může být ricinový olej velice prospěšný. Dokáže totiž vaše pokojovky popohnat ke květu, prodloužit dobu kvetení a také jim dodat potřebnou sílu a lesk. Postup pro namíchání výživného roztoku navíc není nijak složitý.

Nutriční bomba pro rostliny

Pokud vaše pokojovky nekvetou, jejich listy žloutnou a jsou celkově slabé, můžete jim namíchat výživný koktejl. Smíchejte v lahvi 1 litr odstáté vody o pokojové teplotě s 1 polévkovou lžící ricinového oleje. Lahev zašroubujte a směs pořádně protřepejte. Po důkladném protřepání rostlinu roztokem zalijte. Pokud rostlina kvete jen jednou do roka, použijte roztok jen jednou. U stále kvetoucích pokojovek můžete touto směsí zalévat až jedenkrát za měsíc.

Lesk jako blesk pro vaše kapradiny

Ricinový olej je v kosmetice znám pro svou vlastnost dodat lesk pokožce a vlasům. Stejně tak se díky němu mohou lesknout i vaše kapradiny. V tomto případě pomůže velice slabý roztok namíchaný ze 4 litrů vody a půl lžičky dětského šamponu a ricinového oleje. Všechny ingredience řádně protřepejte v lahvi s rozprašovačem a postříkejte listy kapradin. S frekvencí používání to ovšem nepřehánějte, zcela stačí postřik na rostliny aplikovat jednou za 6 až 8 týdnů.

Postřik z ricinového oleje iZdroj fotografie: Depositphotos

Ricinový olej do každé zahrady

Nejen milovníci pokojových rostlin, ale i zahrádkáři najdou ve svých zahradách pro olej spoustu uplatnění. Skvěle poslouží k promazání pantů dveří, klik či zahradních houpaček. Kromě toho dokáže ricinový olej z vaší zahrady vyhnat krtky. Krtci nesnáší zápach ricinového oleje, a navíc jim klouzavý olej znesnadňuje pohyb. Smíchejte 3 polévkové lžíce oleje a prostředku na nádobí se 4 litry vody. Důkladně protřepejte a roztokem pravidelně – nejlépe po dešti – polévejte krtince a jejich okolí.

Jakým způsobem využíváte ricinový olej?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články