Rozmnožte tchýnin jazyk tak, aby si zachoval své původní zbarvení. Tajemství tkví ve vodě

Pokud váš domov zoufale potřebuje více zeleně, ale vy nejste úplně zdatný pěstitel, pořiďte si sansevieru, kterou si doma snadno namnožíte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tchýnin jazyk alias sanseviera (Sansevieria) nebo také tenura patří mezi opravdu nenáročné pokojovky. Je proto skvělou volbou v případě, že se s péčí o ně nechcete nějak moc zaobírat, nebo jste úplný začátečník. Tato rostlina totiž v podstatě vyžaduje pouze to, aby byla zalita vždy, když je půda v jejím květináči na dotek suchá. Navíc vypadá naprosto skvěle v prostoru, jelikož dokáže dorůst do úctyhodných velikostí, čímž váš domov může značně rozzářit.

Rozdělení sanseviery na více kousků

Tento způsob množení je pravděpodobně ten nejvíce náročný na úklid. Je totiž třeba, abyste celou rostlinu vytáhli z květináče a očistili její kořeny od hlíny. To si můžete značně usnadnit tím, že je budete průběžně namáčet do vody. Jakmile máte sansevieru takto připravenou, opatrně ji rozdělte tak, aby každý její dílek měl alespoň 3 listy s kořeny. Takto „naporcované“ kousky zasaďte do hlíny, která je vhodná pro pokojové rostliny.

Tento způsob je úžasný v tom, že všechny části sanseviery si zachovají původní vzor na listech. U způsobů, kde se rostlina množí za pomocí kořenových řízků, je tomu totiž jinak. Jakmile z nich vyroste nový kousek, je běžné, že ztratí původní vzory listů mateřské rostliny. Takové rostliny poté mají nejčastěji tmavě zelenou barvu, a to je ne vždy tím, co byste nejspíš chtěli.

Zakořenění částí jednoho listu

Tato metoda je značně jednodušší v případě, že máte dostatek času. Stačí vám totiž pouze uříznout jeden list z již vzrostlého kusu a nakouskovat jej na několik kousků. Z pravidla platí, že čím větší dílky budou, tím snadnější pro ně bude zakořenit. Existují 2 způsoby, jak na to. Pro začátečníky je snazší je jednoduše vložit do nádobky a pravidelně dolévat vodu tak, aby v ní byly ponořeny konce kořenových řízků. U tohoto způsobu je totiž značně jednodušší poznat, kdy u nich začnou rašit kořínky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile trochu povyrostou, je pravý čas k tomu, abyste takto připravený kousek vzali a zasadili jej do půdy. Pro zkušenější existuje ulehčená verze, kdy sazenice rovnou zasadíte do hlíny 1 cm hluboko. Zavlažujte poté půdu vždy, když je na dotek suchá. To, že již zakořenila, poznáte tak, že když za ni jemně zatáhnete, zůstane ukotvena v půdě. Nevýhodou obou těchto způsobů je, že jejich zakořenění může trvat i několik měsíců, a tak je třeba značná míra trpělivosti.

Zeleně není nikdy dostatek

Jakmile se vám podaří sansevieru rozmnožit, je zcela na vás, jak s nově nabytými kousky naložíte. V domácnosti zeleně není snad nikdy dost, a tak je možné, že je všechny využijete. Pamatujte však také na to, že takovou nenáročnou rostlinkou můžete potěšit nejednu osobu. Navíc tak své okolí můžete přivést k tomu, aby si doma také zkusili svoji sansevieru jednoduše rozmnožit.

Kolik sansevier nebo jiných podobných rostlin máte doma vy?

Chcete dopřát svým pokojovým rostlinám ideální substrát? Namíchejte si svůj vlastní podle tohoto návodu

Zdroj: BetterHomes&Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články