Odolných skvrn se snadno zbavíte i šetrnými metodami | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Čištění skvrn od A do Z: Správná přísada zbaví potu, kávy i vína. Špinavé prádlo již nikdy neskončí v koši na odpadky

Čištění skvrn od A do Z: Správná přísada zbaví potu, kávy i vína. Špinavé prádlo již nikdy neskončí v koši na odpadky

Osvojte si šetrné a účinné postupy čištění odolných skvrn z oblečení, koberců a nábytku. Rozlité víno se s nimi stane z problému pouhou nepříjemností.

rucni prani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Abyste vyčistili odolné skvrny, jako jsou například ty od vína, kávy či potu, nemusíte ihned nosit oděvy do čistírny nebo sahat po silných bělicích prostředcích. Stejně dobře si s nimi poradí i mnohem šetrnější metody. Ty nejen, že skvrnu vyčistí, ale zároveň neponičí čištěnou textilii. Před samotným čištěním je nicméně dobré znát několik faktů, které vám pomohou se skvrnami bojovat účinněji. Zjistěte, které to jsou a přestaňte skvrny vnímat jako nepřítele.

K vyčištění skvrn nepomohou kouzla, ale znalosti

Základem řešení každého problému, je porozumění jeho příčině – v tomto případě skvrnám. Předtím, než se budete muset s nějakou vypořádávat, si nejprve zapamatujte několik faktů. Tyto znalosti vám následně pomohou odstraňovat skvrny efektivněji. Zaprvé si zapamatujte, že čím dříve skvrnu ošetříte, tím větší máte šanci, že ji odstraníte bez poničení textilie. Skvrnu se také nesnažte okamžitě vyprat v pračce – vždy se ji napřed pokuste vyčistit sami. Oblečení se skvrnami také nesušte v sušičce, zabráníte tak jejich usazení do hloubky vláken.

kavova skvrna
Zdroj fotografie: Depositphotos

Skvrny rovněž nedrhněte, ale snažte se je odstranit pomocí tupování či jemných krouživých pohybů. Předtím, než se pustíte do jejich čištění, se pokuste odstranit co nejvíce tekutiny (víno, káva, olej, kečup apod.) či hmoty (např. bláto, exkrementy), které skvrnu způsobily. Použít k tomu můžete na tekutiny papírové utěrky nebo starší savý ručník a na hmotu například lopatku. Vyčištěné oblečení se vyplatí sušit venku, jelikož sluneční paprsky textilie částečně bělí. A na závěr, vždy nejprve vyzkoušejte, zdali je tkanina stálobarevná.

Rozlučte se se skvrnami od kávy, potu i ovocných šťáv

Velmi nepříjemnými skvrnami, s nimiž se někdy setkala velká část z vás, jsou skvrny od potu. Pokud je ihned neodstraníte, mají tendenci se usadit hluboko v textilních vláknech a váš oblíbený kus oblečení je takřka na vyhození. Proto na nic nečekejte a skvrnu okamžitě namočte do roztoku citronové šťávy a vody. Vyprané oblečení nechte uschnout na slunci. V případě, že je skvrna stále viditelná, namočte svršek na hodinu do roztoku peroxidu vodíku a vody. Po uplynutí šedesáti minut ho vyndejte a vyperte v pračce.

skvrna od potu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stejně nepříjemné dokáží být i skvrny od ovocné šťávy či džusu. V případě, že se s nimi potřebujete vypořádat, zapomeňte na tekuté čisticí prostředky – vlákna textilie by se slepila a skvrna by se neodstranila. Místo toho sáhněte po bílém octu, který nalijte přímo na skvrnu a nechte chvíli působit. Následně ji opláchněte vodou. Chcete-li se zbavit ovocné šťávy na pohovce či na koberci, použijte opět bílý ocet. Špinavé místo poté postříkejte rozprašovačem s teplou vodou – snažte se přitom použít co nejméně tekutiny, co je to možné.

divka vylity dzus
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dalšími odolnými skvrnami jsou ty od kávy. V případě, že jste se jí právě polili, proplachujte skvrnu studenou vodou do té doby, než se nevymyje. Pokud je skvrna starší, použijte bílý ocet – naneste ho na znečištěné místo a zasypte jedlou sodou. Následně si k ruce vezměte měkký zubní kartáček a skvrnu jemně vydrhněte. Po vydrhnutí oblečení vyperte tak, jak jste zvyklí.

Je-li skvrna na koberci, smíchejte v rozprašovači mycí prostředek na nádobí, jedlou sodu a bílý ocet a znečištěnou oblast postříkejte. Skvrnu nedrhněte, ale snažte se ji odstranit tupováním. Vyčištěné místo následně postříkejte čistou vodou a vysušte papírovými utěrkami.

Rozlité červené víno se stane pouhou nepříjemností

Neméně oblíbené jsou rovněž skvrny od červeného vína. Chcete-li je odstranit z oděvů, připravte si peroxid vodíku a mycí prostředek na nádobí. Obě složky smíchejte ve stejném poměru a vzniklým roztokem skvrnu přelijte. Ta by měla zmizet v podstatě ihned poté, co se roztok do textilie vsákne. Po úplném zasáknutí oděv vyperte tak, jak jste zvyklí. Tato metoda je nicméně vhodná pro světlé oblečení, jelikož peroxid vodíku má tendenci textilie bělit.

muz polity vinem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste červeným vínem polili ubrus, připravte si vroucí vodu a sůl. Potřísněnou část ubrusu natáhněte nad vanu či skleněnou mísu, skvrnu zasypte solí a celé opatrně přelijte vroucí vodou (tu přitom lijte z větší výšky). Z koberce či pohovky červené víno odstraníte pomocí soli, jedlé sody nebo suchého mýdlového prostředku. Ve všech případech celou skvrnu zasypte velkým množstvím zvoleného prostředku, chvíli počkejte a poté důkladně vysajte.

S jakými skvrnami míváte největší problém?

Zdroj: StyleBlueprint