Máte v domě nějaký z předmětů, ke kterému se váží pověry? Možná byste se měli začít opravdu bát

Některé pověry se zakládají na reálné zkušenosti, jiné jsou zase tak staré, že je jejich původ opředený tajemstvím, avšak všechny jsou stejně děsivé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidové zvyky a pověry se vztahují snad ke všem myslitelným tématům. Velkým celkem, k němuž se mnoho pověr upíná, je zdraví, jiným je zase práce, nebo domácnost. Většina pověr obecně varuje před možným neštěstím nebo smůlou, která potká toho, kdo je nedodrží. Výjimkou nejsou ani ty, které se váží k následujícím osmi předmětům, jichž byste se měli ve svém domě raději vyvarovat.

Zahradní motyčka nosí smůlu

Náčiní, které mnozí z vás používáte na zahradě, s sebou pravděpodobně do domu nenosíte, ovšem může se to stát. Pokud byste si omylem přinesli domů motyčku, okamžitě ji vezměte a vyneste ji ven stejnými dveřmi, kterými jste ji přinesli. Pamatujte, že musíte jít pozpátku, protože jen tak vnesenou smůlu zvrátíte.

iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si vnesete motyčku domů, okamžitě s ní vycouvejte stejnými dveřmi, jako jste přišli

Staré koště vymete štěstí z nového domu

Pověr spojených s koštětem je celá řada – například, když uklízíte (zametáte), nesmíte současně používat dvě košťata, protože by to znamenalo rozkutálení rodinných peněz. Starý smeták by se také měl dvakrát do roka vyhodit a s novým vmést do domu štěstí a peníze. Na staré koště zapomeňte i při stěhování. Pokud si ho vezmete s sebou do nového bydliště, vymete vám všechno štěstí.

Kytice bílých a červených květin značí smrt

Květomluva se v poslední době stala doslova fenoménem a všemožná květinářství se předhánějí v atributech, které dávají nejrůznějším květinám. Nicméně nejedná se o nic nového, již v dobách viktoriánské Anglie se tradovalo, že kombinace červených a rudých květin ve váze značí brzké úmrtí. Tomu dnes asi již moc lidí nevěří, ale mezi herci prý stále znamená obdržení bílého karafiátu před začátkem představení smůlu a problémy.

iZdroj fotografie: Freepik
Pokud je kytice složená pouze z bílých a červených květů, symbolizuje brzké úmrtí

Vletí-li k vám pták, bojte se

Ačkoliv jsou ptáci často zobrazovaní jako symboly života (jeřáb, fénix, čáp), existují situace, kdy značí pravý opak. Vletí-li vám otevřeným oknem či dveřmi libovolný druh ptáka, jedná se prý o okřídlenou duši mrtvého příbuzného, který si přišel pro duši další – úmrtí v rodině vás tedy podle této lidové pověry nemine.

Štafle a žebřík po použití ihned ukliďte

V případě, že právě malujete, nebo potřebujete opravit například světlo na stropě, dejte dobrý pozor, aby vám pod štaflemi či žebříkem nikdo neprošel. Podle starých křesťanských tradic totiž štafle a žebřík, které tvoří trojúhelník, reprezentují číslo 3 a tím i Nejsvětější trojici (Otec, Syn a Duch svatý). Pokud byste pod žebříkem prošli, znamenalo by to porušení trojice, tedy rouhání a stihl by vás trest.

iZdroj fotografie: Freepik
Štafle tvoří trojúhelník, který symbolizuje Nejsvětější trojici

Obrazy zobrazující zkázu

Máte-li zálibu ve výtvarném umění, měli byste se na zdech ve svém domě vyvarovat jakýchkoliv děl, která zobrazují zkázu či přírodní katastrofu. Takovéto obrazy by do vašeho domu údajně přinesly jen neštěstí a žal, které samy zobrazují. Některé obrazy jsou tak dodnes považovány za prokleté (kupříkladu obraz Plačícího chlapce od malíře Bruna Armadia).

Neustlaná postel vás nenechá vyspat

Když ráno vstanete, tak zastlání lůžkovin a celková úprava postele často nejsou první věcí, do které se pustíte. Pokud je to i vaše běžná praxe, zpozorněte. Podle jedné pověry neustlaná postel vnáší do spánku neklid a celkově ho zhoršuje. Naproti tomu lidé, kteří si každé ráno postel stelou, jsou celkově šťastnější. (I když ustláním zvyšují riziko vzniku zdravotních problémů.)

iZdroj fotografie: Freepik
Neustlaná postel prý zapříčiňuje špatný spánek

Houpací křeslo je pozvánkou pro zlo

Není snad nic děsivějšího, než když se (ve filmu) znenadání rozhýbe v obývacím pokoji houpací křeslo. Pokud máte jedno takové doma, dejte si pozor, abyste ho nenechávali houpat se prázdné. Takové křeslo totiž zve do vašeho domu zlé duchy a démony, kteří by s sebou mohli přinést smrt a utrpení.

Zdroj: BobVila

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články