Každému, kdo má na zahradě tuto rostlinu, hrozí pokuta až 500 000 Kč. Týká se to spousty Čechů

Tušili jste, že vaše zahrada může skrývat tajemného vetřelce, který vás může stát až půl milionu korun? A kdo že to možná ohrožuje ostatní rostliny i vaši peněženku? Dozvíte se!

i Zdroj fotografie: Lubor Ferenc / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chcete se vyhnout zbytečné (a pěkně vysoké) pokutě? Základem je mít opravdu dobrý přehled o tom, jaké rostliny pěstujete. V tomto článku vám proto prozradím, jak si ověřit, zda vám taková pokuta nehrozí a jak postupovat, když zjistíte, že se vás toto riziko týká.

Mnozí majitelé zahrad čelí nové výzvě

Ministerstvo životního prostředí nedávno zavedlo legislativní opatření, které na základě nařízení Evropské unie omezuje možnost pěstování některých rostlinných druhů. Nerespektování tohoto opatření může vést k pokutě až půl milionu korun. Psal o tom web Události 247.

Muž pečující o zahradu
iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro všechny majitele zahrad je nutné, aby se naučili rozpoznávat invazní druhy na svém pozemku.

Na který druh si dát pozor?

Mezi nejvíce problematické invazní druhy patří dle serveru Květena ČR bolševník, který se do našich končin dostal z Kavkazu. Vyznačuje se svou impozantní velikostí a toxickou šťávou, jež je obsažena v jeho listech. Tato rostlina nejenže utlačuje ostatní rostliny, neboť je svou výškou zastiňuje, ale může představovat nebezpečí pro lidské i zvířecí zdraví v případě kontaktu s kůží, protože způsobuje těžké poleptání. Riziko je obzvláště vysoké v teplých a slunečných dnech, kdy je koncentrace fototoxických látek v rostlině vyšší a může intenzivně reagovat s pokožkou vystavenou slunečnímu záření.

Apel na majitele invazivních rostlin

Výzva je jasná: nepodceňujte situaci a informujte se o invazních druzích, které by se mohly potenciálně vyskytovat na vaší zahradě. Pokud zjistíte, že vlastníte invazivní rostlinu, ale nevíte, jak potlačit její šíření, stát pro takové z vás přichází s nabídkou podpory. Od konzultací s odborníky až po finanční příspěvky na odstraňování těchto druhů je vám připraven pomoci tento problém efektivně a bezpečně vyřešit, nezdráhejte se proto využít tyto zdroje, a ochraňte tak jak svou zahradu před nevítanými hosty, tak svou peněženku před zbytečnými výdaji.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články