Pokud je vaším hlavním zdrojem vytápění krb nebo kamna, měli byste vědět, jak vybírat správné dřevo. Jednotlivé druhy se liší nejen svou tvrdostí, ale především výhřevností, což je podle webu MeziStromy nejdůležitější faktor ve výběru. Prozkoumejte vlastnosti jednotlivých druhů, abyste dokázali zvolit tu nejlepší variantu. My už pár let používáme brikety a nedáme na ně dopustit, i jejich složení se však liší.
Jak vybírat palivové dřevo
Vybírat byste měli především kvalitní tvrdé a suché dřevo. Takové totiž velmi dobře a dlouho hoří a vydává opravdu velké množství tepla. A existují i další způsoby, jak snížit množství používaného dřeva, o nichž jsme psali již dříve v článku na Adbz. Rozhodně byste se měli vyhnout mokrým nebo vlhkým kusům, které špatně hoří, mají nízkou tepelnou výhřevnost a zanáší spalinové cesty.
Energetická krize už je zažehnána, i přesto je ale důležité myslet na nadcházející zimu. Zjistěte, na kolik momentálně vyjde prostorový metr…
více
Výhody dubu
Podle některých je tento druh tou úplně nejlepší volbou. Jedná se o dřevo s hustou strukturou a vláknem, takže v krbu i kamnech hoří opravdu dlouho a jeho tepelný výkon je velmi vysoký. Obecně je lepší vybírat listnaté stromy, protože obsahují méně pryskyřice. Z toho důvodu fungují v kamnech mnohem lépe a snižují riziko znečištění a zanesení spalinových cest. Popel, který vám zůstane, pak můžete i dále využívat, jak jsme radili už dříve na stránkách Adbz.
Dobrou volbou je i buk nebo javor
Čím tvrdší a kvalitnější dřevo, tím vyšší je zpravidla i jeho cena. Pokud se vám nechce utrácet za drahý dub, sáhněte proto po javoru nebo buku, jejichž vlastnosti jsou téměř srovnatelné. Javor také hoří dlouho a jeho tepelná výhřevnost je vynikající, stejně jako v případě buku, jak potvrzují i informace na stránkách ČeskéStavby. Jaká ale bude vaše výsledná spotřeba dřeva závisí na tom, jak dobře umíte topit a jakým způsobem nachystaná polena skladujete. Jejich špatným uložením totiž dochází k jejich znehodnocení.
Dřevo nebo brikety
Běžně dostupné brikety jsou vyráběné z vysušených a slisovaných zbytků dřeva. Podle některých tak mají mnohem lepší vlastnosti a snazší je i jejich skladování nebo manipulace s nimi. Brikety však můžete s běžným dřevem kombinovat jako naše čtenářka Denisa L. z Poděbrad: „Přes zimu kombinujeme dřevěné brikety se dřevem. K roztápění jsou lepší brikety a poleno dubu zase mnohem déle hoří.“