Vyžeňte obtížné hlemýždě z vašich zelených záhonů
adbz.cz » Hobby » Vyžeňte obtížné slimáky a šneky ze záhonů na věky věků. Stačí jim nastražit přírodní překážky

Vyžeňte obtížné slimáky a šneky ze záhonů na věky věků. Stačí jim nastražit přírodní překážky

Ohrožena je nejen zelenina, ale také rostliny a keře, na něž se hlemýždi dostanou. Můžete s nimi přitom jednoduše hromadně zatočit.

snek hlemyzd
Zdroj fotografie: Unsplash

Pravděpodobně žádný zahrádkář nemá rád škůdce, mezi nimiž může být hmyz, hlodavci nebo jiní malí živočichové. Mezi ně se řadí i hlemýždi, kteří jsou schopni spást celou vaši úrodu a zanechat po sobě jen slizkou stopu. Abyste tomu zabránili, bude potřeba se jich zbavit nebo předcházet jejich výskytu na vaší zahradě.

Vytvořte jim nepříjemné prostředí

Hlemýždi se rádi zdržují na stinných a vlhkých místech, jaká jim poskytuje odložené nářadí nebo stavební materiál. Nejlepším řešením proto je, uklidit po sobě vše, co jste zanechali na zahradě. Velmi oblíbenými místy pro slimáky jsou spodní strany cihel, těžkých dřevěných desek nebo hromady větví či dřeva na podpal. Neváhejte proto a věci buď odstraňte, nebo je položte na pevný podklad.

slimak asfalt
Zdroj fotografie: Unsplash

Dále je můžete zkusit odlákat od záhonů tak, že na ně budete vysazovat rostliny, které nemají rádi. Střídejte tedy plodiny tak, aby se napříč celou zahradou nacházely ty, jimž se budou hlemýždi vyhýbat. Patří mezi ně například česnek a cibule nebo koření, jako jsou majoránka či tymián. Mezi ně nepolezou hlemýždi rádi a existuje tak šance, že vaše zelenina zůstane nedotčena.

Nastražte jim pasti a klaďte překážky

Jednou z věcí, kterou nemají tito slizcí tvorové rádi, je plazení se přes na ostrém povrchu. Možným způsobem, jak si zajistit, že vám hlemýždi nepolezou do záhonů, je pokládání předmětů s ostrými výstupky mezi plodiny. Můžete k tomuto účelu zvolit buď menší kamínky, jehličí nebo rozbité skořápky od vajec, které však budete muset pravidelně doplňovat.

sneci kvetina
Zdroj fotografie: Unsplash

Další přírodní překážkou, přes niž se hlemýždí neplazí rádi, je suchá půda s dalším materiálem. Tím může být písek, popel, jehličí, sláma nebo piliny, přes něž se dostanou jen zřídka. Musíte se však ujistit, že jsou suché a není vlhká ani půda pod nimi, jinak by se proplazili dál. Takto zajistíte i bez drahé chemie, že vám hlemýždi nesní celou vaši úrodu.

Zdroj: Install It Direct