Jak jednoduše naštípat dříví i bez sekery | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak naštípat dříví sekerou i bez ní. Chalupář-kutil prozradil fintu, díky které má zásoby polínek během 15 minut

Jak naštípat dříví sekerou i bez ní. Chalupář-kutil prozradil fintu, díky které má zásoby polínek během 15 minut

Štípání dříví přece není žádná věda. Přesto existují způsoby, které vám tuto činnost mohou značně ulehčit. Na tyto věci si dejte pozor a štípání dříví pro vás bude hračka.

stipat drevo sekerou spalek
Zdroj fotografie: iStock

K letním večerům neodmyslitelně patří grilování a táboráky. Podzimní dny pak přinášejí oheň i do krbů a kamen. Aby vám oheň mohl posloužit, je třeba použít k jeho založení kvalitní dřevo. I opracované dřevo budete muset s největší pravděpodobností ještě nějak upravit. Ať už pro zmenšení větších kusů nebo pro naštípání třísek. S touto technikou budete rychle hotoví. V teple ohně si pak budete moci vychutnat příjemnou atmosféru, kterou dokáže vykouzlit jedině tento živel.

Jak naštípat dřevo sekerou

Abyste bezpečně a snadno naštípali dřevo, budete pravděpodobně potřebovat pár nástrojů. Bez sekery se samozřejmě neobejdete. K ní přidejte sekací špalek, klín, perlík, ochranné brýle a rukavice. Sekera by měla být nabroušená a tak akorát těžká, aby dřevo snáz rozštípla. Místo sekery můžete na opravdu velké špalky využít kalač, jenž je mnohem těžší. Správný postoj u sekání může snížit množství síly, které je potřeba k naštípání dřeva vynaložit.

Nejlépe uděláte, když budou vaše ramena rovná přímo k dřevu, které budete sekat. Vyhněte se jedné noze vepředu, druhé vzadu, to snižuje sílu vašeho švihu. Silnější rukou sekeru uchopte pod její hlavicí a slabší rukou uchopte její druhý konec. Při švihu sekery takto dosáhnete vyšší síly pohybu. V případě, že se vám sekera zasekne a nejde vytáhnout, můžete do dřeva zkusit zarazit klín a prorazit ho perlíkem.

sekani dreva sekerou
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak si poradit bez sekery

Ve chvíli, kdy nutně potřebujete nasekat dřevo, ale nemáte sekeru ani pilu, můžete využít nůž (samozřejmě nikoli ten kuchyňský) a polena podélně prořezávat. U štíhlejších a sušších polen vám nůž bude stačit. V horní části dřeva pomocí pily (stačí i pilka ve švýcarském noži) vyřízněte zářez. Vložte do něj ostrý nůž a ten do dřeva zaklepejte kladivem. Používejte nůž kolmo k dřevu a co nejblíž rukojeti, kde je jeho čepel nejsilnější. Místo kladiva můžete využít i jiný kus dřeva.

V případě, že chcete bez sekery naštípat větší kusy dřeva, budete si muset nejprve nožem ze dřeva vyřezat několik klínů. Nožem nebo ostrým kamenem pak vydlabejte štěrbinu do dřeva, které chcete naštípat, a trochu do ní klínový hrot zaklepejte. Pak pokračujte další štěrbinou a dalším klínem, až budete mít takto celý špalek připravený. Jednotlivé klíny můžete dřevem zatloukat střídavě. Je to účinný, ale velmi zdlouhavý proces.

Inspirace a pár rad pro začátečníky