Ceny za elektrickou energii se v posledních sezónách většině domácností značně zvýšily, aniž by lidé cokoli dělali jinak. I mně účet za elektřinu nemile překvapil, hledala jsem proto způsoby, jak ušetřit. A věřte, že i na maličkostech je možné uspořit nemalou částku. Jen je potřeba myslet i na malé detaily, které se ve výsledku mohou opravdu velmi prodražit.
Každý stupeň dolů se počítá
Největší položkou v seznamu je pro většinu lidí topení. Každý stupeň dolů je velká úspora, navíc chladnější vzduch je pro tělo přínosnější. Lépe se spí i přemýšlí a posilujete tak i obranyschopnost těla. Teplota by v obydlí neměla přesahovat 22 °C. Málokdo ovšem používá topení správným způsobem. Jak si ideálně nastavit radiátory, jsme na Adbz radili už dříve.
Češi ročně spotřebují mnohem víc vody, než si vůbec dokážete představit. Podle statistik je to přes 130 litrů na jednoho člověka za den. V d…
více
Web TheSpruce radí také instalaci stropního ventilátoru, který reguluje cirkulaci vzduchu. Zatímco v létě příjemně chladí, v zimě pomůže rozvádět teplo i do jiných místností. Jedná se o velmi šetrný způsob úspory, na léto není nutné pořizovat například klimatizaci, jejíž provoz je dosti nákladný. Pokud vlastníte krbová kamna nebo krb, ve kterém v zimním období přitápíte, je možné pomocí ventilátoru rozptýlit teplý vzduch i do ostatních prostor v domě či bytě.
Lednici využívejte s rozmyslem
Kuchyně je místo, v němž se nachází mnoho spotřebičů. A zatímco některé z nich musí být zapnuté pořád, jiné jsou využívány sporadicky. Lednice je v provozu vždy a jedná se také o spotřebič s vysokou spotřebou. Ujistěte se, že lednice dobře těsní. A jak radí web TimesOfIndia, umístění lednice hraje velkou roli. Neměla by být v blízkosti spotřebičů vydávajících teplo, jako je trouba či varná deska. Otevírejte ji vždy jen na nezbytně dlouhou dobu a také uvařené jídlo vkládejte vychladlé na pokojovou teplotu.
Rovněž při používání trouby je vhodné ji neotvírat příliš často. Každý únik tepla, i ten minimální, zvyšuje spotřebu, jak se spotřebič musí opětovně nahřát na zvolenou teplotu. Ušetřit se ovšem dá i na používání myčky na nádobí, kterou většina lidí zapíná minimálně jednou denně. Důkladně promýšlejte rozložení nádobí tak, abyste efektivně využili opravdu každého prostoru, a myčku zapínejte až v momentě, kdy je kompletně naplněná.
Ušetřit se dá i na prádle
Praní prádla patří mezi každodenní domácí práce. I zde je ale možné uspořit nemalou částku, a to praním na ty správné teploty. Jak jsme na Adbz psali, praní prádla je při nižších teplotách výrazně úspornější než používání programů s vysokou teplotou. Ty používejte u ložního prádla, abyste zabránili množení roztočů, případně u velmi znečištěného oblečení. Mírně znečištěné prádlo perte bez obav s programem na 30–40 °C.
I používání sušičky na prádlo se na konečném vyúčtování projeví. Pokud chcete ušetřit za každou cenu, využívejte sušičku minimálně, jako například naše čtenářka paní Dana S. z Chomutova. „Peru velmi často, protože vůni čistého prádla miluji. Zvykla jsem si ale věšet prádlo klasicky na sušák a sušičku používám pouze na vysušení ručníků, protože ty jsou z ní krásně nadýchané.“