Nedovolte mechu uzurpovat váš trávník. Zapomenuté metody ho doživotně zlikvidují

Nadměrné množství mechu v trávníku dokáže být nepříjemnou překážkou v péči o vaší zahradu. Zbavte se ho účinně touto metodou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mnoho vášnivých zahrádkářů trápí dokola jedna a ta samá potíž co se týče jejich trávníku: nadměrné množství mechu. Ten totiž dlouhodobě ničí kvalitu půdy a dokáže také pokazit poklidné chvíle strávené právě na vaší zahradě. Je to totiž jako kdybyste chodili po promáčené houbě. Podívejte se tak proto na způsob, jak se ho jednoduše zbavit, a zjistěte, z jaké příčiny se může v nadměrném množství vyskytovat. Faktorů je totiž ihned několik.  

Proč se ve vašem trávníku vyskytuje mech

Existuje hned několik bodů, které mohou mít velmi špatný vliv na kvalitu vašeho trávníku. Jde samozřejmě především o mech, tudíž níže zmíněné body neznamenají, že kvůli nim nemohou na vaší půdě růst žádné rostliny. Mech je proto důsledkem: 

  • Nepřívětivé kyselosti půdy 
  • Zanedbávání péče o váš trávník
  • Vysoké hladiny podzemní vody
  • Špatně odvodněné či kompaktní půdy (například jíl)
iZdroj fotografie: Pixabay

Těžké a nepropustné půdy, jako je právě jíl, brání kořenům trávy, aby prorostly do hlubších vrstev humusu. Tuto slabost pak využívá právě mech, který trávu snadno přemůže a poodstrčí ji, aby mohl růst ve větším množství. Krom toho také roste mech více na kyselých půdách, s pH pod číslo 6. Pokud tedy můžete tyto hodnoty u sebe na zahradě naměřit, právě zde se může nacházet váš problém. Je však také možné, že příčinou může být například příliš nízká poloha sekačky při sekání. 

Jak zabránit výskytu mechu

Pokud chcete zabránit výskytu mechu, měli byste si dát především pozor na nesprávné shrabování zbytků odumřelých rostlin (ty na trávníku totiž mohou zůstat jen v podobě jemného mulče). Problémem však může být také nedostatečné hnojení, kvůli čemuž rostliny nedostávají dostatečný přísun živin v zemině. Pokud se tedy mechu chcete vyhnout, ještě před zasetím prvních semen se pokuste půdu uvolnit tak, že jí promícháte ve vrchní vrstvě s pískem. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se však na vaší zahradě nachází mech v těch oblastech trávníku, kde se snadno tvoří kaluže, můžete také zvážit praktickou instalaci podzemní drenáže či povrchové drenáže. Ta má totiž podobu vrstvy štěrku či písku, na které spočívá zemina, do níž vysejete semena trav. V tomto případě pak nebude mít mech opravdu žádnou šanci se uchytit. 

Co dělat, když je mech již uchycený na všem trávníku

Pokud se tedy již nějakou dobu s přebytečným mechem na zahradě snažíte bojovat, budete nejspíše muset zakoupit správné prostředky, abyste jej dokázali odstranit navždy. Obvykle je totiž nutné použít speciální herbicidy určené přímo pro tento problém. Ty ve většině případech obsahují síran železnatý, který mech dostatečně oslabuje a brání v jeho růstu. Aby však byl celý postup aplikace účinný, je nutné před jeho použitím trávník důkladně posekat. Účinné látky se pak totiž k němu jednoduše dostanou.

Jak bojujete s mechem vy?

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články