Zlikvidujte mech v trávníku. Stačí udělat jednu věc a už se nikdy neobjeví
adbz.cz » Hobby » Mech nemá v trávníku co dělat. Pro jeho prevenci i zlikvidování někdy stačí jen změnit pH půdy

Mech nemá v trávníku co dělat. Pro jeho prevenci i zlikvidování někdy stačí jen změnit pH půdy

Mech je jeden z nejvytrvalejších plevelů, který se hojně objevuje snad na každé zahradě. Existuje přitom několik způsobů, jak se ho jednou provždy zbavit.

mech travnik ruka
Zdroj fotografie: iStock

Mech patří mezi jednoduché výtrusné rostliny, které jsou velmi vytrvalé, houževnaté a zvyklé přizpůsobit se změnám. Často se stávají součástí zahrad, což pro pěstitele není příliš žádoucí. Převážně se jim daří ve stínu a vlhku. Je sice možné mech odstraňovat hráběmi, když na něj zrovna na trávníku narazíte (mech nemá hluboké kořeny, takže to jde poměrně snadno), ale není to cesta, jak se jej zbavit jednou provždy.

Kyselá půda podporuje množení mechu

Mech si libuje v kyselém prostředí. Chcete-li tedy udělat přítrž jeho rozmnožování, je potřeba změnit pH půdy z kyselé na zásaditou. Zkontrolujte tedy hladinu pH na vašem trávníku. V případě, že naměříte hodnotu nižší než 5,5, je potřeba zasáhnout. Postačí trávník posypat vápenatým hnojivem, které změní pH. Ideální je toto hnojivo aplikovat na podzim, nebo na jaře a to před prvním sekáním trávníku. S vápněním buďte ale obezřetní, mělo by probíhat nanejvýš každé 3 roky.

Nabízí se také přírodní cesta, jak se mechu spolehlivě zbavit, nicméně tato metoda působí jen krátkodobě. Jedná se o octovou vodu. Smíchejte ocet s vodou a aplikujte tento postřik rovnou na trávník. Tento způsob jistě ocení majitelé malé zatravněné plochy. Stejně jako ocet bude dobře fungovat i spojení vody a jedlé sody.

vertikulace trávníku hráběmi
Zdroj fotografie: Depositphotos

Často postačí i prevence šíření mechu

Trávíte-li na zahradě hodně času prací a baví vás to, můžete místo změny pH posílit svalovou hmotu a trávník provzdušnit. Postačí hrábě, ideálně vějířovité, případně přímo vertikulační, které vás mechu zbaví. Pokud ale vlastníte velký pozemek, možná se osvědčí pořídit i elektrický vertikutátor. Vertikutátor použijte vždy na jaře a na podzim, tráva by neměla být příliš vysušená, ani naopak hodně vlhká.

Protože mechu se velmi dobře daří ve vlhkém prostředí, zkuste postižené plochy více otevřít slunečním paprskům, například prořezáním velkých spodních větví, nebo odstraněním stromu.