Skleník z použitých PET lahví poslouží lépe než ten draze kupovaný. Postavit ho zvládnete za 1 den

Nechce se unést kouzlem upcyklace. Nejenže se zbavíte odpadu a odlehčíte životnímu prostředí, ale také procvičíte svoji zručnost a kreativitu.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Hill Holt Wood and St. Francis School
                   

Pokud se aktivně zajímáte o prostředí, v němž žijete, možná jste se setkali s termínem upcyklace. Řada lidí má tendenci ho zaměňovat s termínem recyklace, a to i přes to, že se jedná o dvě odlišné činnosti. Zatímco recyklace vyprodukovaný odpad přetvoří opět na výchozí surovinu, která se dále zpracovává, upcyklace vzniklý odpad přetavuje v nové předměty bez nutnosti je technologicky upravovat. Velmi vděčným předmětem pro upcyklaci jsou PET lahve, jež můžete znovu využít nespočtem různých způsobů.

Prázdným PET lahvím hravě vdechnete druhý život

Možná si myslíte, že znovu využívat prázdné plastové lahve je zbytečné a výrobky z nich musí být nutně ošklivé. Vězte, že se mýlíte. Vše záleží jen na tom, jak jste zruční a kreativní. Pokud byste se rozhodli pro zhotovení květináče či truhlíku, může se jednat o velmi podařené projekty, pokud je zpracujete kvalitně. Pro výrobu květináčů jednoduše seřízněte hrdlo PET lahve a spodní část dekorujte dle svých preferencí. Poté do ní nasypte zeminu a zasaďte vybranou rostlinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Z PET lahví si můžete vyrobit například květináč nebo truhlík

Chcete-li rostlině zajistit lepší podmínky, můžete do spodní části udělat ještě před osazením několik děr, které zabezpečí únik nadbytečné zálivky. Z vyřazené lahve si rovněž snadno vyrobíte zavlažovač. Stačí do ní udělat ve spodní části několik otvorů, naplnit ji vodou (voda by měla vytvořenými otvory pouze prokapávat, neměla by téci) a vložit ji do země poblíž rostlin, které chcete zavlažovat. Dno zavlažovače by mělo být asi 10–15 centimetrů pod povrchem a hrdlo by mělo vyčnívat ven (můžete tak snadno doplňovat vláhu).

Nebojte se velkých projektů

Kromě květináčů či zavlažovače můžete z vyřazených PET lahví vyrobit i celou řadu dekorací, misek, servírovací stojan (etažér) na dětskou oslavu, pokladničku, pařeniště, ale také skleník. Pokud předpokládáte, že velké projekty jsou automaticky odsouzené ke krachu, není tomu tak. Skleníky z PET lahví se těší velké oblibě. Kutilové, kteří je na své zahradě zkonstruovali, si pochvalují zejména finanční nenáročnost, rychlé sestavení a překvapivě vysokou odolnost.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ohromné množství vyprodukovaných plastů je celosvětovým problémem, jehož řešením může být upcyklace

Skleník může mít také libovolný tvar – zda zvolíte netradiční oblouk, nebo běžnější obdélník, je jen na vás. Před započetím stavby skleníku nicméně pamatujte na to, že musíte mít v zásobě dostatek stejně velkých PET lahví (na skleník o půdorysu 2,5 x 1,8 metrů budete potřebovat asi 1 500 dvoulitrových lahví). Dále si připravte materiál na výrobu rámu, bublinkovou fólii jako izolaci a kovové výztuže, na něž budete upravené PET lahve umisťovat. Bez stabilního rámu a výztuží by vám skleník spadl nebo by se mohl vlastní vahou prohnout.

Před započetím výroby skleníku nejprve všechny lahve omyjte a odstraňte z nich víčka, etikety a seřízněte dno. Následně jednotlivé lahve navlékejte na připravené kovové výztuže tak, aby se částečně překrývaly. V dalším kroku si zhotovte pevný rám skleníku o vámi zvolených dispozicích. Následně připravené pruty upevněte na zhotovenou kostru skleníku (například hřebíky či provázkem).

Vždy začněte nejprve stěnami a následně střechou. Pro izolaci skleníku použijte bublinkovou fólii. Chcete-li svůj skleník opatřit dveřmi, postupujte stejně jako v případě stavby celého skleníku. Na rám připevněte kovové pruty s PET lahvemi. Hotové dveře poté nasaďte na panty, které namontujte ke konstrukci vašeho skleníku.

Jaké předměty vzniklé upcyklováním doma máte?

Zdroj: Wach

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články