Pletení pomlázky připadá na Bílou sobotu. Prozradíme ten nejjednodušší způsob a jak ji využít i po svátcích

Neodmyslitelně patří k velikonočním svátkům malovaná vajíčka a pomlázka. Zkuste si kulatého nebo hranatého pomocníka na koledu vlastnoručně uplést.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kořeny pravděpodobně nejznámějšího lidového zvyku spojeného s Velikonocemi sahají až do pohanských dob. Pomlázka je prý odvozená od slova pomladit. Když dostanete výprask mladou zelenou větvičkou, měli byste být celý rok svěží. Původně se lidé vypláceli navzájem, muž ženu a děti a potom se to obrátilo. Dnes chodí koledovat jen muži. Samotný rituál, se drobně liší kraj od kraje. Jedno má ale společné, odměnou pro koledníky je vajíčko.

Pamihod, tatar, šmigus, karabáč

Žádný chlapec nebo muž se bez pomlázky na Velikonoční pondělí neobejde. Přestože se dají téměř všude koupit, není nad to, když si vyrobí vlastní. Protože i samotné pletení pomlázky má své zákonitosti. Podle velikonočních zvyků se to má provádět na Bílou sobotu. Mimochodem v tento den by se měla malovat i vajíčka.

Pomlázka se má ozdobit pouze jednou bílou stuhou, další barevné by pak měly přidat vyšlehané ženy a dívky. Tento zvyk se ale v drtivé většině Česka nedodržuje, takže pestrobarevnými stuhami hýří od začátku. Výroba pomlázky nebo také mrskačky, hodovačky, šibačky, pamihodu, tataru, karabáče, metly případně šmigusu, je jednoduchá. V podstatě nejdůležitější je vhodné vrbové proutí a pak stačí už jen trocha zručnosti.

Vlastnoruční pleťte na Bílou sobotu

Vlastnoručně uplést pomlázku se nemusíte bát. Rozhodně bude lepší, než přeschlé kupované. Na výrobu potřebujete proutí z vrby, nejlépe z vrby bílé, jívy nebo košíkářské. Uřízněte několik stejně dlouhých prutů. Důležité je, aby byly ohebné a nelámaly se, protože pak byste z nich neupletli nic, natož pomlázku. Začít s pletením byste měli hned. Pokud ne, namočte pruty do studené vody, aby neztratily pružnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lépe se paradoxně plete čtyřhranná pomlázka z 8 prutů, ale pokud si na to netroufnete, lze uplést kulatou ze šesti. Jak na to?  Začíná se od rukojeti. Vezměte si do jedné ruky všech 6 prutů. Mezi nimi na konci provlečte tenký proutek a začněte jím pevně omotávat rukojeť. Konec pak vložte do svazku pomlázky. Do každé ruky si dejte 3 pruty a vnitřní z levé strany provlékněte vnějším vpravo a vraťte na levou vnitřní stranu. Totéž udělejte na opačné straně. Opakujte to stále dokola.

S 8 pruty to jde lépe, než se šesti

Pomlázka vám bude růst před očima. Konec stejně jako u rukojeti zastrčte zpět do pomlázky, případně ho svažte provázkem. Pletení pomlázky z 8 prutů začíná stejně rukojetí a pak si vezměte do každé ruky 4 pruty. Na levé straně vytvořte uprostřed čtveřice prutů mezeru a vložte do ní vnější prut z pravé ruky. Pak ho vraťte zpět na pravou stranu, tentokrát ale dovnitř.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na pravé straně udělejte to samé. Vytvořte mezeru uprostřed čtveřice prutů a vložte do ní vnější prut z levé ruky. Pak ho vraťte zpět nalevo ale dovnitř. Takto postupujte pořád dokola. Z úvodního chaosu se pak stane pravidelný úplet. Zakončení je stejné jako u velikonoční pomlázky z šesti prutů. Pomlázku pak ozdobte jednou nebo vícero stuhami. A jste připravení na koledu.

Pomlázku můžete zasadit

Přestože pomlázka po Velikonočním pondělí utrpěla pár šrámů, není to důvod k tomu, abyste ji vyhodili. Tedy, když jste ji koupili někde u silnice nebo v supermarketu, tak ji opravdu vyhoďte nebo uschovejte. Ale pokud jste k její výrobě použili čerstvě natrhané vrbové proutky, můžete ji zasadit. V některých obcích se tento zvyk dodržuje a uvidíte tam vrby s kmeny, které jsou propletené. To jsou právě stromy z pomlázek.

Jakou metodu pletení pomlázky znáte?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články