Paní Blažena ušetří za vodu tisíce korun ročně, aniž by se omezovala. Její nápad se šíří Českem bleskovou rychlostí

Hledáte způsoby, jak šetřit vodou a přitom si zachovat svůj komfort? Je to jednodušší, než si myslíte. Celý trik spočívá v použití kýblu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celkovou spotřebu vody řeší, ať již z ekonomických anebo z ekologických důvodů, každý druhý z nás. Možností, jak ji snížit, je celá řada. Od mytí nádobí v napuštěném dřezu až po nastavení minutovky pro sprchování. Pokud takováto omezování nejsou nic pro vás, ale zároveň byste chtěli snížit svou spotřebu vody, mohl by vás zaujmout tip, o který se s námi nedávno podělila naše čtenářka.

Šetřit vám pomůže obyčejný kbelík

Paní Blažena naši redakci oslovila již poněkolikáté. Tentokrát se věnovala tématu šetření energiemi, konkrétně vodou. Protože se jedná o palčivé téma, kde je každá rada drahá, rozhodli jsme se jí dát prostor. Trik, jak začít šetřit vodou a zároveň nemuset měnit žádný ze svých návyků, spočívá v použití obyčejného kýble před sprchováním nebo každou další očekávanou spotřebou vody.

Jistě jste si všimli, že teplá voda neteče z kohoutku ihned. Doba, za kterou v průměru začne téct, se pohybuje kolem 30 vteřin. Během tohoto času proteče kohoutkem mezi 4-6 litry vody; těm z vás, kteří nemají nainstalovaný perlátor nebo úspornou hlavici, během půl minuty odteče do kanálu až 10 litrů vody, jak uvádí například projekční kancelář Zakra.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Abyste předešli zbytečným ztrátám, osvojte si jednoduchou vychytávku. Před každým sprchováním, mytím nádobí nebo dlouhou koupelí ve vaně nechte studenou vodu odpustit do připraveného kýble. Při průměrné ceně vodného a stočného 112 Kč za metr krychlový, jak uvádí web UpravVodu, tak ušetříte tisíce korun ročně. Odpuštěnou vodu můžete použít na splachování či na zalévání rostlin.

Další způsoby šetření

Další finanční úsporu získáte, když se budete šetření vodou věnovat dále. Tipů, jak snížit vaši spotřebu, je k dispozici spousta. Inspiraci najdete i na webu VodaVDome, který jich předkládá rovnou 40. Mezi ty, které nejméně naruší vaše zvyky, patří zavírání vody během čištění zubů nebo mytí vlasů, kontrola (ne)protékající toalety či vanové baterie, zvážení sprchování před koupáním ve vaně a snaha o minimalizaci času, po který máte vodu puštěnou.

Jak šetříte vodou u sebe doma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články