Abyste zabránili žloutnutí listů pokojových rostlin, použijte alobal. Kuličkami na dně květináče zajistíte ideální vlhkost

Vyzkoušejte také tento jednoduchý, ale efektivní trik a dopřejte svým pokojovým rostlinám ideální vlhkost. Pomohou vám s tím kuličky alobalu na dně květináče.

Role alobalu i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aby vám pokojové rostliny v průběhu roku skvěle prospívaly, měli byste jim zajistit ty nejlepší životní podmínky a téměř nadstandardní péči. Čím více času jim věnujete, tím lépe budou vypadat. Pokud vás trápí příliš podmáčený substrát v květináči nebo nedostatečná vlhkost, vyzkoušejte také tuto geniální vychytávku. Podle webu SvětKvětináčů hrají drenážní otvory opravdu důležitou roli. Sami jsme na jejich zanedbání už párkrát doplatili.

Jak pečovat o pokojové rostliny

Tajemství úspěšného pěstování pokojových rostlin spočívá především v zajištění dostatečného množství světla, tepla, vody a potřebných živin. To vše se v květináči poměrně rychle vyčerpá. Zatímco některé druhy vyžadují mnohem více pozornosti, jiné jsou odolné i vůči různým nedostatkům, jak jsme psali již dříve v článku na adbz. Do jejich pěstování se tak může směle pustit i úplný začátečník.

Nebezpečí špatné zálivky

Příliš časté zalévání nebo příliš velké množství vody vede k přelévání rostlin, což způsobuje vznik plísní, nákazu nemocemi, houbovými chorobami, nebo dokonce hnilobu kořenů. I v menší míře lze napáchat velké škody, pokud jsou drenážní otvory neprůchodné a přebytečná voda nemá kam odtékat. Jako první se strádání rostlin projeví zpravidla na listech, které mohou začít žloutnout nebo hnědnout.

pokojová rostlina iZdroj fotografie: Depositphotos
Umístěte kuličky alobalu na dno květináče a nechte přebytečnou vodu volně odtékat.

Na co si dát při zalévání pozor

Abyste těmto problémům předešli, věnujte čas pravidelné kontrole a čištění drenážních otvorů na dně květináče. Půda v květináči by měla být vždy dobře propustná a provzdušněná. Jejich dalšímu znečištění pak předejdete například tím, že na dno nádoby umístíte kuličky alobalu. Voda bude moci snáze odtékat, a navíc podpoříte přísun a výměnu vzduchu ke kořenům, jak potvrzuje i naše čtenářka Alice O. z Chodova: „Půda v květináči byla stále mokrá, díky alobalu voda mnohem lépe odtéká.

Jak zachránit skomírající pokojovky v 5 snadných krocích. Žloutnutí a suché listy jsou jasným varováním

Další způsoby využití alobalu

Kromě zajištění drenáže lze alobal podle webu AAzdraví využít i na zahradě nebo při pěstování mladých sazenic. Hliníková fólie také rostlinám pomůže zajistit dostatek světla, což je potřeba zvlášť v zimních měsících. V tomto případě stačí jen proužek alobalu umístit do květináče a nechat světlo se od něj odrážet, více jsme se o této metodě rozepsali v dřívějším článku na adbz.

Jak často čistíte drenážní otvory vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články