Pokojové rostliny, které nezabijete, snad ani kdybyste chtěli. Přesto je mnoho lidí nezná

V interiéru vytvářejí pokojové rostliny příjemné prostředí. Jsou kouskem přírody a péče o ně patří mezi oblíbenou zábavu. Některé snesou i neznalost začátečníků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Při výběru pokojových rostlin je třeba věnovat pozornost tomu, kolik času jim budete moci věnovat, jak často jste z domova pryč na delší čas, i jaké jsou vaše zkušenosti s pěstováním rostlin. Kdo si netroufá na takové, jež jsou náchylné na pěstitelská pochybení, měl by si vybrat pokojovku, které to nebude vadit. Kupodivu najdeme i takové, a dokonce vypadají atraktivně.

Tchynin jazyk je na péči nenáročný

Pro začátečníka se hodí rostlina zvaná tchynin jazyk. Jedná se o skromnou květinu se zajímavými listy, díky nimž získala svůj český název. Jinak se jí říká tenura neboli Sansevieria. Pochází z tropické západní Afriky a vyznačuje se dlouhověkostí. Rostlina má tu výhodu, že nepřitahuje škůdce, ani není náchylná k onemocnění. Maximálně ji mohou potrápit mšice. Vyhovuje jí teplota 15 až 25 °C. Zálivka by měla být mírná, rostliny nepotřebují rosit. Jednou za měsíc je přihnojujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojovky

Jedná se o pokojovou rostlinu, která udělá v moderním interiéru velkou parádu. Na první pohled vypadá exoticky, přitom nevyžaduje speciální péči. Vyhovuje jí rozptýlené světlo, neměla by tedy stát v tmavé chodbě. Daří se jí však i na přímém slunečním světle. V létě ji lze letnit venku, třeba na balkoně, terase i zahradě. Při zalévání je třeba si dávat pozor na přelití, aby rostlině nehnily kořeny. Přihnojovat ji lze ve vegetační době během léta pomocí hnojivých tyčinek.

Pilea je odolná vůči škůdcům

Na pohled příjemnou pokojovou rostlinou je pilea. Bude se jí líbit na světlém místě bez přímých slunečních paprsků. Zalévat ji musíte tak, aby substrát nebyl přemokřený. V zimě je možné zálivku omezit. Pilea roste pomalu a může být umístěna i v koupelně, protože se jí líbí ve vlhkém prostředí. Jediné, co je třeba opravdu dodržet, je ochrana rostliny před průvanem, který jí nedělá dobře.

Které jsou vaše oblíbené nenáročné pokojové rostliny?

K velmi nenáročným pokojovkám patří i šplhavnice alias Scindapsus či potos

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články