Zjistěte, jak nejlépe uchovávat uvařený vývar, abyste nepřišli o jeho chuť ani bohaté nutriční vlastnosti. Pokud dodržíte určitá pravidla, vydrží vám v mrazáku opravdu dlouho.
Poctivý vývar patří mezi nejoblíbenější pochoutku a zároveň vitamíny nabitou polévku, která velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Abyste však o všechny jeho zázračné vlastnosti nepřišli, musíte jej skladovat vhodným způsobem. Jedině tak dokážete co nejdéle zachovat jeho vynikající chuť i bohaté nutriční vlastnosti. Zjistěte, jak na správné skladování vývaru v lednici i mrazáku a kterým častým chybám se vyhnout.
Jak skladovat uvařený vývar
Většina lidí připravuje vydatný vývar vždy ve větším množství, než je v danou chvíli potřeba. Počítají tak s tím, že si určité množství schovají do zásoby a při přípravě dalšího pokrmu tak budou mít vývar po ruce. Po uvaření je možné jej skladovat v lednici. Než do ní však vývar uložíte, ujistěte se, že už zcela vychladl. Horké ani teplé nádobí není k chlazení vhodné. Takto uložená polévka, tzn. vývar včetně masa a zeleniny, vám v lednici vydrží po dobu 2–3 dnů.
Jak prodloužit dobu skladování vývaru
Existuje jednoduchý trik, který vám dobu, po kterou je možné vývar v lednici skladovat, o pár dní prodloužit. Jediné, co pro to musíte udělat, je přecedit z polévky veškeré maso a zeleninu. Pokud do lednice uložíte pouze čistý vývar, je možné jej uvnitř uchovávat až jeden týden, aniž by došlo k jeho zkažení nebo výraznému zhoršení chuti.
Jak zavařit vývar
Dalším způsobem, jak dlouhodobě vývar skladovat, je jeho zavaření. Aby vám vydržel opravdu dlouho, je potřeba držet se přísně daného postupu. Studený vývar přeceďte a dejte znovu vařit bez masa a zeleniny. Jakmile dosáhnete varu, nalijte jej do předem připravených spařených suchých sklenic. Ty pak rychle uzavřete víkem a počkejte, dokud zcela nevychladnou. Zavařený vývar je možné uchovávat v lednici nebo jiném chladném místě až několik týdnů.
Jak zamrazit vývar
Zamražení vývaru je nejúčinnější a nejjednodušší způsob, jak jej skladovat opravdu dlouhou dobu. I v tomto případě je důležité dodržovat určitá pravidla, aby byl konečný výsledek co nejlepší. Nejdříve začněte jeho scezením a zbavením se tak všech kousků masa i zeleniny. Poté jej nalijte do nádob vhodných do mrazáku nebo uzavíratelných sáčků. Důležité je nenaplnit nádoby až po okraj, aby následně nedošlo k jejich prasknutí.
Silný vývar je velmi oblíbenou polévkou u dětí i dospělých. Abyste dosáhli dokonalé chuti a krásně zlatavé barvy vývaru, zkuste využít cibul…
více
Skvělou vychytávkou je nalít zredukovaný vývar do formiček na led. Takto budete mít kostičky plné chuti a vůně nachystané k přípravě libovolného pokrmu. V mrazáku vám vývar vydrží chutný až několik měsíců. Vhodné je však na nádobu nebo sáček napsat datum jeho zamražení a postupně tak uložené zásoby zpracovávat. Sami si tak ověříte, jak dlouho vám polévka vydržela.