Jak správně pěstovat jahody podle pravidla čtyř lůžek aneb Co udělat pro šťavnatou a bohatou úrodu - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak správně pěstovat jahody podle pravidla čtyř lůžek aneb Co udělat pro šťavnatou a bohatou úrodu

Jak správně pěstovat jahody podle pravidla čtyř lůžek aneb Co udělat pro šťavnatou a bohatou úrodu

Pravidlo čtyř lůžek pomůže vypěstovat spoustu lahodných jahod. Pokud chcete sklízet bohatou úrodu zralých jahod, použijte toto pravidlo. Prozradíme vám, co to je.

jahody
Zdroj fotografie: Depositphotos

Abyste mohli sklízet bohatou úrodu, musíte připravit včas půdu podle určitých pravidel. Nejprve je třeba zvolit správný svah. Ideálně jihozápadní, ne který dopadají sluneční paprsky. Tak vytvoříte podmínky pro dřívější dozrávání jahod. Sazenice by neměli být nasazené v příliš strmém kopci nebo naopak v ďolíčku.

Začněte tím, že roztřídíte sazenice

Na začátku jara musíte roztřídit sazenice na první lůžko. Na zbývající tři řádky můžete vysadit třeba zeleninu, například mrkev. Na prvním lůžku budou během sezóny budou růst jahody. Plody však nebudou příliš velké. Na podzim však bude připravená dobrá sazenice, kterou je třeba přesadit na další připravené lůžko. Další rok pochopitelně v létě znovu přijde sklizeň. Tentokrát bude první lůžko plodit velmi bohatou úrodu.

Košík plný jahod
Zdroj fotografie: Pixabay

Odnože na druhém lůžku budou mít úrodu o něco menší. Nezapomeňte se starat o sazenice jahod a hnojit je. Stačí je ošetřit směsí solí a síranu měďnatého, který je rozpuštěný ve vodě. Poté je musíte opláchnout vodou. Čtvrtým rokem si při dobré péči užijete opravdu velké sklizně. Ačkoli jednotlivé plody mohou být menší, bude jich dostatek. Po sklizni by měly být keříky z prvního lůžka odstraněné. Během kopání je dobré přidat do půdy hnůj.

Pátým rokem patří první lůžko jiným plodinám

Na první lůžko byste po jahodách měli vysadit například oves nebo sóju. Po sklizení pak půd vykopejte a na konci léta sem opět přesaďte jahody ze čtvrtého lůžka. Na paměti mějte následující pravidla. Pamatujte si, že pokud je plodina sklizená, musíte uvolnit půdu do požadované hloubky. Nezapomeňte používat organická hnojiva jako hnůj, kompost nebo rašelinu. Kořeny se snažte vždy udržet pod úrovní terénu, případně je znovu zasypte.

velke jahody e1624352289655
Zdroj fotografie: Pixabay

Během pěstování rostlin na druhém lůžku během vegetačního období se objevují rohy. Později rozety a na podzim poupata. Včasný hilling (uvolnění horní vrstvy půdy kolem rostliny) umožňuje dosáhnout vysoké produktivity. Zároveň se vyhněte usínání apikálního (vrcholového) pupenu. S tímto postupem se můžete těšit na úrodu ovoce po několik let. Věříme, že se vám v pěstování bude vést dobře a vaše snaha přinese ovoce.

Zdroj: Tui Garden